Uručeni ugovori za kuće 30 izbegličkih porodica u Somboru
SOMBOR: Svečanim uručivanjem ugovora o donaciji u vidu seoskih kuća i građevinskog materijala neophodnog za njihovu rekonstrukciju u okviru petog potprojekta Regionalnog stambenog programa (RSP) u Republici Srbiji, u Somboru je 30 porodica izbeglih tokom građanskog rata sa teritorije današnjih samostalnih država Hrvatske i Bosne i Hercegovine, konačno rešilo svoje stambeno pitanje.
Ovom, za izbegličke porodice posebno radosnom, događaju su pored domaćina, somborske gradonačelnice Dušanke Golubović prisustvovali i pomoćnik komesara za izbeglice i migracije Republike Srbije Ivan Gerginov, kao i predstavnici donatora i organizatora celog projekta Yozef Melot, zamenik šefa Misije OEBS u našoj zemlji i Brigite Kuhar predstavnica delegacije EU, koji su i uručili ugovore izbegličkim porodicama.
Regionalni stambeni program, čijim Fondom upravlja Banka za razvoj Saveta Evrope, zajednički je i višegodišnji program Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u regionu. Sprovodi se uz podršku OEBS-a i UNHCR-a, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je i najveći donator, SAD, Nemačke, Norveške, Italije, Švajcarske, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.
- Ovo je još jedan korak u trajnom zbrinjavanju najugroženijih izbegličkih porodica, procesa u koji se aktivno uključila Evropa neposredno nakon završetka građanskog rata na ovim prostorima - rekla je Brigite Kuhar predstavnica delegacije EU u Srbiji, odajući priznanje državnim organima naše zemlje, Komesarijatu za izbeglice, ali i somborskoj lokalnoj samoupravi, koja je prema njenim rečima bila možda i najvažniji činilac celog projekta.
- Sa 232 miliona evra EU je najveći donator celog projekta, koji do sada obezbedio 3.200 stanova, seoskih domaćinstava ili građevinskih paketa. Očekujemo da samo u ovoj godini na isti način obezbedimo trajni smeštaj za dodatnih 2.500 porodica, u sledeće dve godine još 2.000 i time najkasnije 2021. godine obezbeđivanjem krova nad glavom za preko 7.000 izbegličkih porodica, konačno ispunimo našu agendu - rekla je Kuhar.
U ime izbegličkih porodica zahvalnost donatorima i organizatorima celog projekta izrazio je Darko Paić, koji je sa porodicom izbegao u Srbiju, tokom zloglasne operacije „Oluja“ koja je predstavljala organizovani progon Srba iz Hrvatske 1995. godine.
Do kraja realizacije Regionalnog stambenog programa u Somboru će, pored jučerašnjih 30 seoskih kuća, biti obezbeđeno ukupno 226 stambenih rešenja.
- Danas smo dodelili 30 seoskih kuća, a pred nama je obezbeđivanje još 18 takvih rešenja. U Somboru je već dodeljen 31 paket građevinskog materijala, a do kraja godine ćemo podeliti dodatnih 80. U završnoj fazi je izgradnja 40 stanova, kao i kupovina još 25 stanova na tržištu nekretnina, a dodelili smo i dve montažne kuće, za šta je, pored donatorskih sredstava, iz buyeta Srbije izdvojeno 53 miliona dinara - pojasnio je Ivan Gerginov, pomoćnik komesara za izbeglice i migracije Republike Srbije.
- U izbeglištvo sam krenuo iz Vojnića na Kordunu sa suprugom i dva sina, tada tek petogodišnjakom i trinaestogodišnjakom. U prvom momentu smo spas pronašli u Velikoj Kopašnici kraj Leskovca, da bi nas vrlo brzo primili rođaci u okolini Sombora, tačnije u Čonoplji u kojoj evo danas obezbeđujemo trajno svoj smeštaj - prisetio se izbegličkih muka 56 -godišnji Paić, koji je na zapadu Bačke doživeo i radost dobijanja unučeta.- Sinove smo iškolovali, zaposlili su se, stariji je završio srednju saobraćajnu, dok je mlađi nakon policijske škole dobio posao u somborskoj Policijskoj upravi, a i priredio nam radost i podario unučicu, pa je uz konačno dobijanje vlastitog krova nad glavom malo reći da smo srećni.
Pajićevo oduševljenje konačnim rešavanjem stambenog pitanja neskriveno delile su i preostale izbegličke porodice kojima su donatorski ugovori uručeni na jučerašnjoj svečanosti.
Tekst i foto: M. Miljenović