У жабаљском Омладинском центру: У поезији најлепши израз матерњег језика
ЖАБАЉ: Међународни дан матерњег језика обележен је у Омладинском центру у Жабљу, када су ученици Средње школе „22. октобар“ из Жабља говорили стихове Ђуре Јакшића, Алексе Шантића, Мирослава Антића, Десанке Максимовић…
Осим ученика и професора, присуствовали су и председник општине Урош Радановић, као и његов помоћник Сергеј Запорожац.
- Одабрали сте дивне песме, ми имамо велико благо кад је у питању књижевност. Књижевна дела уздићи ће вас у сваком смислу, и духовно и морално. Схватајте суштину песама, извлачите поуке које су вама важне, вежбајте језик и реторику, за то ће бити прилике и у самом Омладинском центру - рекао је председник општине и поручио је младима да треба да негују свој језик и своје писмо, као и да што више читају.
Радановић и додао да се у општини Жабаљ говори, поред српског, и русински језик. Велики је утицај енглеског језика, што је у данашње време технологије неизбежно.
- Наш задатак је да очувамо свој матерњи језик и да што више остане у изворном облику, како се не би изгубио у овом турбулентном времену у којем живимо - казао је Радановић.
Помоћник председника општине Сергеј Запорожац истакао је да је матерњи језик симбол заједништва, припадности и идентитета.
- Ако вам неко одузме језик, одузима вам и историју, традицију, идентитет. Зато треба да чувамо свој матерњи језик, да велику пажњу обратимо на језик и писмо. Уколико нисте до сад подробније размишљали о важности матерњег језика и шта он за нас представља, сада је прилика за то - поручио је Запорожац средњошколцима, којима је објаснио да речи из других језика које свакодневно користе могу да буду удар на матерњи језик.
Професорка српског језика и књижевности Даниела Ризнић говорила је о важности организовања оваквих догађаја.
- Оно што бих као утисак дана издвојила јесте велика љубав ученика према српском језику. Мој позив је такав да негујем српски језик и инстистирам на лепоти и бризи према истом, као и на пажњи и на љубави, тако да је ова сама активност важна и вредна, поготово у злим временима, када се губи и национални и културни идентитет и на оваквим активностима треба инсистирати - нагласила је професорка.
Међународни дан матерњег језика обележава се 21. фебруара, од 1999. године, на дан сећања на студенте који су убијени 1952. у Даки у Источном Пакистану, данас Бангладешу, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични. У општини Жабаљ овај дан први пут је обележен ове године, како су поручили, наставиће и убудуће, а матерњи језик неговаће сваког дана.
М. Рашић