U žabaljskom Omladinskom centru: U poeziji najlepši izraz maternjeg jezika
ŽABALJ: Međunarodni dan maternjeg jezika obeležen je u Omladinskom centru u Žablju, kada su učenici Srednje škole „22. oktobar“ iz Žablja govorili stihove Đure Jakšića, Alekse Šantića, Miroslava Antića, Desanke Maksimović…
Osim učenika i profesora, prisustvovali su i predsednik opštine Uroš Radanović, kao i njegov pomoćnik Sergej Zaporožac.
- Odabrali ste divne pesme, mi imamo veliko blago kad je u pitanju književnost. Književna dela uzdići će vas u svakom smislu, i duhovno i moralno. Shvatajte suštinu pesama, izvlačite pouke koje su vama važne, vežbajte jezik i retoriku, za to će biti prilike i u samom Omladinskom centru - rekao je predsednik opštine i poručio je mladima da treba da neguju svoj jezik i svoje pismo, kao i da što više čitaju.
Radanović i dodao da se u opštini Žabalj govori, pored srpskog, i rusinski jezik. Veliki je uticaj engleskog jezika, što je u današnje vreme tehnologije neizbežno.
- Naš zadatak je da očuvamo svoj maternji jezik i da što više ostane u izvornom obliku, kako se ne bi izgubio u ovom turbulentnom vremenu u kojem živimo - kazao je Radanović.
Pomoćnik predsednika opštine Sergej Zaporožac istakao je da je maternji jezik simbol zajedništva, pripadnosti i identiteta.
- Ako vam neko oduzme jezik, oduzima vam i istoriju, tradiciju, identitet. Zato treba da čuvamo svoj maternji jezik, da veliku pažnju obratimo na jezik i pismo. Ukoliko niste do sad podrobnije razmišljali o važnosti maternjeg jezika i šta on za nas predstavlja, sada je prilika za to - poručio je Zaporožac srednjoškolcima, kojima je objasnio da reči iz drugih jezika koje svakodnevno koriste mogu da budu udar na maternji jezik.
Profesorka srpskog jezika i književnosti Daniela Riznić govorila je o važnosti organizovanja ovakvih događaja.
- Ono što bih kao utisak dana izdvojila jeste velika ljubav učenika prema srpskom jeziku. Moj poziv je takav da negujem srpski jezik i instistiram na lepoti i brizi prema istom, kao i na pažnji i na ljubavi, tako da je ova sama aktivnost važna i vredna, pogotovo u zlim vremenima, kada se gubi i nacionalni i kulturni identitet i na ovakvim aktivnostima treba insistirati - naglasila je profesorka.
Međunarodni dan maternjeg jezika obeležava se 21. februara, od 1999. godine, na dan sećanja na studente koji su ubijeni 1952. u Daki u Istočnom Pakistanu, danas Bangladešu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični. U opštini Žabalj ovaj dan prvi put je obeležen ove godine, kako su poručili, nastaviće i ubuduće, a maternji jezik negovaće svakog dana.
M. Rašić