Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Сенти вишњевача из Мађарске најбоља међу 475 ракија

12.12.2021. 13:01 13:04
Пише:
Фото: М.Митровић

Међународни Никољдански фестивал ракије у Сенти, који је јуче приређен 21.пут, у оквиру “Сенћанских дана пољопривреде”, окупио је произвођаче природне домаће ракије из шест земаља, који су за оцењивање доставили 475 узорака жестине.

Сенћански фестивал ракије је један од најпрестижнијих у нашој земљи и региону па је стручни жири проверавао квалитет капљица 135 малих произвођача и дестилерија, од којих 81 из Србије, 45 из Мађарске, а остало су били произвођачи из Словачке, Румуније, Северне Македоније и Словеније. Сви они заједно понудили су палету од чак 26 врста ракије. 

За апсолутно најбољу ракију на сенћанском фестивалу проглашена је вишњевача коју је произвео Михаљ Апро из Чањтелека из Мађарске, коме је припао шампионски пехар. Пехар за најбољег произвођача ракије из Србије припао је Имреу Новаку из Сенте, док је за најбољег произвођача из Мађарске проглашен Шандор Сабо из Јаскишера.

Имре Новак, коме је припао епитет најбољег произвођача ракије из Србије има воћњаке на две локације у сенћанском атару на нешто више од пола катастарска јутра са око 80 стабала разног воћа.

- За справљање добре ракије потребно је квалитетно зрело здраво воће, треба водити рачуна о ферментацији а на крају много значи и печење у казану. Важно је све, од тога која воћна врста је у питању и искуство. Најкраће речено: потребно је знање, пракса и марљивост - категоричан је Новак, напомињући да је квалитет воћа ове сезоне био прилично добар, јер је било доста топлих сунчаних дана у време сазревања, али да је на слабији род неких воћних врста утицало хладно пролећно време... 

Новак је испричао да се печењем ракије из хобија бави већ више од три деценије, да је пуно научио од сада већ покојног колеге Иштвана Билицког, те да је искуство у справљању добре ракије стицао испробавајући на више од 60 разних казана, а у последње време бави се и оцењивањем ракије на такмичењима.       

Најзаступљенија на фестивалу је била лозовача са 61 узорком, затим шљивовица 57, кајсијевача 47, дуњевача 43, јабуковача 44, а главни организатор фестивала Миклош Нађ објашњава да је у оцењивању ракија учествовало 27 реномираних стручњака из Србије и Мађарске, у девет комисија од три члана, при чему је у свакој био најмање један врхунски стручњак.

- Оцењивао се интензитет укуса и мириса, карактеристике укуса и хармонија дестилата, при чему се може постићи максимална зборна оцена 20 бодова. По врстама ракија, тамо где смо имали више од десет узорака, а било их је у 11 категорија, ту смо додели шампионске пехаре. Изузетак је код крушковаче јер ниједан узорак није оцењен златном медаљом, пошто је очито овогодишња продукција те врсте ракије била слабијег квалитета - појаснио је Миклош Нађ.

Он напомиње да је за разлику од крушковача, одличне су биле виљамовке које се оцењују у засебној категорији, а да су се лозоваче показале међу најбољима. 


Шест нових витезова

Манифестације је отпочела дефилеом витезова ракије из наше земље и иностранству, а на отварању учеснике су поздравили у име домаћина председници сенћанска општине и Удружења пољопривредни ка Сенте Ервин Коблехер. Извршни директор Фондације “Просперитати” Балинт Јухас указао је на значај брендирања локалних производа.

Промовисано је шест нових витезова Првог реда витезова ракије Србије, тако да их је сада 30. Нови витезови ракије су Имре Новак, Саболч Вартуш и Роберт Ковач из Сенте, Жолт Овари из Шупљака, Јожеф Пулаи из Србобран и Франц Јелушић из Словеније.


Утисак за овогодишњу продукцију, ракије су доста доброг квалитета, барем од воћа које је ове сезоне родило, констатовао је Нађ. Примера ради кајсије су дале слаб род, услед штете од мразева, али је крушка виљамовка дала мирисне и слатке плодове, па је уз примену одговарајуће технологије од ње припремана квалитетна капљица.    

Шампионске пехаре по врстама ракије освојили су за дуњевачу Тибор Фораи из Ходмезевашархеја (Мађарска), за јабуковачу Ботонд Барцал из Бачке Тополе, за кајсијевачу Јожеф Пулаи власник породичне дестилерије “Пулаи” из Србобрана. У категорији ликера Шандор Сабо из Јаскишера (Мађарска), у категорији одлежалих ракија Дестилерија “Зарић” из Косјерића за шљивовицу “Краљица”, за трешњевачу Ласло Бауман из Дебрецина (Мађарска), за виљамовку Акош Буш из Сенте, за вишњевачу Михаљ Апро из Чањтелека (Мађарска) и у категорији мешане воћне ракије Ладислав Месарош из Јакова (Словачка).

Посетиоци фестивала могли су у спортској хали да дегустирају ракију и друге специјалитете, а у понуди је била прилично добра понуда разних производа из радиности пољопривредних газдинстава и удружења грађана. Данас другог дана манифестације “Сенћански дани пољопривреде”, одржава се такмичење у справљању торти и колача, као и у припреми традиционалних јела, уз пригодне програме. Манифестацију “Сенћански дани пољопривреде”, у оквиру које се одржава и “Међународни Никољдански фестивал ракије”, организовали су Удружење пољопривредника Сенте са Секцијом воћара и члановима Првог реда витезова ракије Србије “Свети Никола”, а уз подршку Савеза аграрних удружења Војводине, општине Сента, Фондације “Бетлен Габор”, Покрајинског секретаријата за пољопривреду и више институција из Мађарске.   

Милорад Митровић

Пише:
Пошаљите коментар