U Senti višnjevača iz Mađarske najbolja među 475 rakija
Međunarodni Nikoljdanski festival rakije u Senti, koji je juče priređen 21.put, u okviru “Senćanskih dana poljoprivrede”, okupio je proizvođače prirodne domaće rakije iz šest zemalja, koji su za ocenjivanje dostavili 475 uzoraka žestine.
Senćanski festival rakije je jedan od najprestižnijih u našoj zemlji i regionu pa je stručni žiri proveravao kvalitet kapljica 135 malih proizvođača i destilerija, od kojih 81 iz Srbije, 45 iz Mađarske, a ostalo su bili proizvođači iz Slovačke, Rumunije, Severne Makedonije i Slovenije. Svi oni zajedno ponudili su paletu od čak 26 vrsta rakije.
Za apsolutno najbolju rakiju na senćanskom festivalu proglašena je višnjevača koju je proizveo Mihalj Apro iz Čanjteleka iz Mađarske, kome je pripao šampionski pehar. Pehar za najboljeg proizvođača rakije iz Srbije pripao je Imreu Novaku iz Sente, dok je za najboljeg proizvođača iz Mađarske proglašen Šandor Sabo iz Jaskišera.
Imre Novak, kome je pripao epitet najboljeg proizvođača rakije iz Srbije ima voćnjake na dve lokacije u senćanskom ataru na nešto više od pola katastarska jutra sa oko 80 stabala raznog voća.
- Za spravljanje dobre rakije potrebno je kvalitetno zrelo zdravo voće, treba voditi računa o fermentaciji a na kraju mnogo znači i pečenje u kazanu. Važno je sve, od toga koja voćna vrsta je u pitanju i iskustvo. Najkraće rečeno: potrebno je znanje, praksa i marljivost - kategoričan je Novak, napominjući da je kvalitet voća ove sezone bio prilično dobar, jer je bilo dosta toplih sunčanih dana u vreme sazrevanja, ali da je na slabiji rod nekih voćnih vrsta uticalo hladno prolećno vreme...
Novak je ispričao da se pečenjem rakije iz hobija bavi već više od tri decenije, da je puno naučio od sada već pokojnog kolege Ištvana Bilickog, te da je iskustvo u spravljanju dobre rakije sticao isprobavajući na više od 60 raznih kazana, a u poslednje vreme bavi se i ocenjivanjem rakije na takmičenjima.
Najzastupljenija na festivalu je bila lozovača sa 61 uzorkom, zatim šljivovica 57, kajsijevača 47, dunjevača 43, jabukovača 44, a glavni organizator festivala Mikloš Nađ objašnjava da je u ocenjivanju rakija učestvovalo 27 renomiranih stručnjaka iz Srbije i Mađarske, u devet komisija od tri člana, pri čemu je u svakoj bio najmanje jedan vrhunski stručnjak.
- Ocenjivao se intenzitet ukusa i mirisa, karakteristike ukusa i harmonija destilata, pri čemu se može postići maksimalna zborna ocena 20 bodova. Po vrstama rakija, tamo gde smo imali više od deset uzoraka, a bilo ih je u 11 kategorija, tu smo dodeli šampionske pehare. Izuzetak je kod kruškovače jer nijedan uzorak nije ocenjen zlatnom medaljom, pošto je očito ovogodišnja produkcija te vrste rakije bila slabijeg kvaliteta - pojasnio je Mikloš Nađ.
On napominje da je za razliku od kruškovača, odlične su bile viljamovke koje se ocenjuju u zasebnoj kategoriji, a da su se lozovače pokazale među najboljima.
Šest novih vitezova
Manifestacije je otpočela defileom vitezova rakije iz naše zemlje i inostranstvu, a na otvaranju učesnike su pozdravili u ime domaćina predsednici senćanska opštine i Udruženja poljoprivredni ka Sente Ervin Kobleher. Izvršni direktor Fondacije “Prosperitati” Balint Juhas ukazao je na značaj brendiranja lokalnih proizvoda.
Promovisano je šest novih vitezova Prvog reda vitezova rakije Srbije, tako da ih je sada 30. Novi vitezovi rakije su Imre Novak, Sabolč Vartuš i Robert Kovač iz Sente, Žolt Ovari iz Šupljaka, Jožef Pulai iz Srbobran i Franc Jelušić iz Slovenije.
Utisak za ovogodišnju produkciju, rakije su dosta dobrog kvaliteta, barem od voća koje je ove sezone rodilo, konstatovao je Nađ. Primera radi kajsije su dale slab rod, usled štete od mrazeva, ali je kruška viljamovka dala mirisne i slatke plodove, pa je uz primenu odgovarajuće tehnologije od nje pripremana kvalitetna kapljica.
Šampionske pehare po vrstama rakije osvojili su za dunjevaču Tibor Forai iz Hodmezevašarheja (Mađarska), za jabukovaču Botond Barcal iz Bačke Topole, za kajsijevaču Jožef Pulai vlasnik porodične destilerije “Pulai” iz Srbobrana. U kategoriji likera Šandor Sabo iz Jaskišera (Mađarska), u kategoriji odležalih rakija Destilerija “Zarić” iz Kosjerića za šljivovicu “Kraljica”, za trešnjevaču Laslo Bauman iz Debrecina (Mađarska), za viljamovku Akoš Buš iz Sente, za višnjevaču Mihalj Apro iz Čanjteleka (Mađarska) i u kategoriji mešane voćne rakije Ladislav Mesaroš iz Jakova (Slovačka).
Posetioci festivala mogli su u sportskoj hali da degustiraju rakiju i druge specijalitete, a u ponudi je bila prilično dobra ponuda raznih proizvoda iz radinosti poljoprivrednih gazdinstava i udruženja građana. Danas drugog dana manifestacije “Senćanski dani poljoprivrede”, održava se takmičenje u spravljanju torti i kolača, kao i u pripremi tradicionalnih jela, uz prigodne programe. Manifestaciju “Senćanski dani poljoprivrede”, u okviru koje se održava i “Međunarodni Nikoljdanski festival rakije”, organizovali su Udruženje poljoprivrednika Sente sa Sekcijom voćara i članovima Prvog reda vitezova rakije Srbije “Sveti Nikola”, a uz podršku Saveza agrarnih udruženja Vojvodine, opštine Senta, Fondacije “Betlen Gabor”, Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu i više institucija iz Mađarske.
Milorad Mitrović