У Алибунару траже пут за излаз из круга неразвијених
АЛИБУНАР: Чак и у време кад је у локалној индустрији на подручју Алибунара радило пет хиљада људи, ова јужнобанатска општина била је у кругу недовољно развијених средина у оквирима Војводине, а у садашњим приликама налази се на лествици ниже у оквиру неразвијених у Републици.
Имао је Алибунар некада прву фабрику пластичних шприцева, која је уз производњу пластичних буради имала око 800 радника, ту је била и стаклара, за ручно прављење производа и стаклене амбалаже. У Банатском Карловцу је био чувени произвођач месних прерађевина „Банат“ са близу 800 запослених, затим Индустрија грађевинског материјала, погони ПИК- а „Тамиш“ пословали су у сваком од десет села. Све то у периоду транзиције је распродато тајкунима у бесцење и већина погона је позатварана, а земљу држава даје у закуп. У садашњим приликама постоји више привредника који у условима оштре конкуренције настоје да нађу своје место на домаћем тржишту.
Локалне власти су се смењивале и нису битније утицале на економске прилике у општини, већ су се концентрисали на приходе од пореза и покрајинске донације. Актуелно општинско руководство труди се да стварањем повољних услова привуче инвеститоре, било домаће или стране, да улажу у овај крај. Тако је никао ветропарк „Малибунар“ од четири ветротурбине, гради се са Белгијанцима и већи од 21 турбине, кажу да су томе први у Србији. Председник општине Предраг Белић рече да ће то привући и друге инвеститоре за индустријске погоне.
Ових дана Белић је позвао бројне предузетнике и привреднике на разговор о томе како даље и како побољшати услове да се и овде граде пеоизводни погони са већим бројем нових радних места. Повод је био и расписани конкурс Покрајинске владе, као прилика да предузетници дођу до повољних кредита за инвестиције у нове пројекте. До сада непремостив проблем је био и у томе да се за такве конкурсе траже стручно урађени инвестициони елаборати по критеријумима из конкурса покрајинског фонда. Како се чуло од Предрага Белића, локална администрација у Општинској управи је спремна да помогне. Начелник Одељења за привреду Ивица Росић обавестио је привреднике и могуће будуће инвеститоре са добрим идејама да је формирана Канцеларија за локални економски развој. Привредници са занимљивим програмима или идејама за успешно пословање добиће сву помоћ у изради пројеката , а стручно урађени и одабрани пројекти добиће финансијске субвенције. Они морају да испуњавају и ислове да вредност улагања буде већа од 50. 000 евра, и да отворе најмање 10 радних места. Све ово и оно што општина својим мерама чини за подстицај улагања у развој, унело је значајну дозу оптимизма код учесника овог разговора, а велики број питања је показатељ заинтересованости за нове послове и улагања.
Р. Јовановић