U Alibunaru traže put za izlaz iz kruga nerazvijenih
ALIBUNAR: Čak i u vreme kad je u lokalnoj industriji na području Alibunara radilo pet hiljada ljudi, ova južnobanatska opština bila je u krugu nedovoljno razvijenih sredina u okvirima Vojvodine, a u sadašnjim prilikama nalazi se na lestvici niže u okviru nerazvijenih u Republici.
Imao je Alibunar nekada prvu fabriku plastičnih špriceva, koja je uz proizvodnju plastičnih buradi imala oko 800 radnika, tu je bila i staklara, za ručno pravljenje proizvoda i staklene ambalaže. U Banatskom Karlovcu je bio čuveni proizvođač mesnih prerađevina „Banat“ sa blizu 800 zaposlenih, zatim Industrija građevinskog materijala, pogoni PIK- a „Tamiš“ poslovali su u svakom od deset sela. Sve to u periodu tranzicije je rasprodato tajkunima u bescenje i većina pogona je pozatvarana, a zemlju država daje u zakup. U sadašnjim prilikama postoji više privrednika koji u uslovima oštre konkurencije nastoje da nađu svoje mesto na domaćem tržištu.
Lokalne vlasti su se smenjivale i nisu bitnije uticale na ekonomske prilike u opštini, već su se koncentrisali na prihode od poreza i pokrajinske donacije. Aktuelno opštinsko rukovodstvo trudi se da stvaranjem povoljnih uslova privuče investitore, bilo domaće ili strane, da ulažu u ovaj kraj. Tako je nikao vetropark „Malibunar“ od četiri vetroturbine, gradi se sa Belgijancima i veći od 21 turbine, kažu da su tome prvi u Srbiji. Predsednik opštine Predrag Belić reče da će to privući i druge investitore za industrijske pogone.
Ovih dana Belić je pozvao brojne preduzetnike i privrednike na razgovor o tome kako dalje i kako poboljšati uslove da se i ovde grade peoizvodni pogoni sa većim brojem novih radnih mesta. Povod je bio i raspisani konkurs Pokrajinske vlade, kao prilika da preduzetnici dođu do povoljnih kredita za investicije u nove projekte. Do sada nepremostiv problem je bio i u tome da se za takve konkurse traže stručno urađeni investicioni elaborati po kriterijumima iz konkursa pokrajinskog fonda. Kako se čulo od Predraga Belića, lokalna administracija u Opštinskoj upravi je spremna da pomogne. Načelnik Odeljenja za privredu Ivica Rosić obavestio je privrednike i moguće buduće investitore sa dobrim idejama da je formirana Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj. Privrednici sa zanimljivim programima ili idejama za uspešno poslovanje dobiće svu pomoć u izradi projekata , a stručno urađeni i odabrani projekti dobiće finansijske subvencije. Oni moraju da ispunjavaju i islove da vrednost ulaganja bude veća od 50. 000 evra, i da otvore najmanje 10 radnih mesta. Sve ovo i ono što opština svojim merama čini za podsticaj ulaganja u razvoj, unelo je značajnu dozu optimizma kod učesnika ovog razgovora, a veliki broj pitanja je pokazatelj zainteresovanosti za nove poslove i ulaganja.
R. Jovanović