Суботица има велике потенцијале за соларна постројења
СУБОТИЦА - Град има велики потенцијал за обновљиве изворе енергије. У наредној деценији може се очекивати да ће бити све више површина које ће стварати соларну енергију у граду.
Суботица спада у сунчане регионе у Европи, где може да се добије највише соларне енергије. Војводина има услове да 25 одсто властитих енергетских потреба задовољи биоетанолом, који се добија производњом из индустријског биља. Почетна улагања у обновљиве изворе су велика, али се брзо исплате, за постројења која енергију Сунца преводе у топлоту потребну за припрему санитарне топле воде и грејање.
Примена оваквих инсталација има позитивне ефекте на животну средину пошто смањује употребу фосилних горива. Суботичанин-професор Петер Одри каже да се са Сунцем може све решити и да земље у региону нису биле спремне за нове технологије.
- Пре десет година у Холандији, Немачкој и у другим земљама на квадратним километрима су били постављени сунчеви колектори, који су гледали на север или југ, али су стварали велику количину енергије –каже проф. Одри.-. На пример, ако би се 1.000 квадратних километара у Африци покрило са сунчевим фотоволтичним елементима фактички би могли да целу Европу снабдемо енергијом. Кинези су, наглашава проф. Одри, кренули. - Имају проблем са смогом који не могу да реше, покушали су Жуту реку да укроте, али нису успели. Схватили су да је једино решење Сунчева енергија. Највише улажу у у енергију сунца и користе прве технологије које су најбоље, односно дају највећу густину електричне енергије. Користе нове технологије на бази црног силицијума - истиче наш саговорник и подвлачи да у овој причи није реч о прљавој технологији.
То су, вели, нано слојеви са малом количином злата и та технологија има потенцијала, јер отвара . нове могућности.
По речима професора Јожефа Њерша Суботица, као и Источно Сарајево у Републици Српској лежи на геотермалним изворима енергије који нису довољно искоришћени, па би требало улагати у геотермалну енергију, јер се топла вода лако исцрпљује .
- "Бавим се обновљивим изворима енергије више од четири деценије. У овом региону термоизолација и топлотне пумпе треба да се примене, када говоримо о зеленој енергији. Проблем је што нема подршке од стране државе, као што је то у развијеним земљама у ЕУ –наглашава проф. Њерш..-. У Европи државе подржавају овакве пројекте, као на пример у Мађарској и земљама источног блока где владе препознају пројекте попут: термоизолације, геотермална енергија, енергија ветра, соларна енергија.
- Морамо да потврдимо да је нуклеарна енергија најчистија енергија. Без обзира на све и најјефтинија Србија има срећу јер има Ђердап - рекао је професор Јожеф Њерш.
С.Иршевић
Фото: Р. Хаџић