Subotica ima velike potencijale za solarna postrojenja
SUBOTICA - Grad ima veliki potencijal za obnovljive izvore energije. U narednoj deceniji može se očekivati da će biti sve više površina koje će stvarati solarnu energiju u gradu.
Subotica spada u sunčane regione u Evropi, gde može da se dobije najviše solarne energije. Vojvodina ima uslove da 25 odsto vlastitih energetskih potreba zadovolji bioetanolom, koji se dobija proizvodnjom iz industrijskog bilja. Početna ulaganja u obnovljive izvore su velika, ali se brzo isplate, za postrojenja koja energiju Sunca prevode u toplotu potrebnu za pripremu sanitarne tople vode i grejanje.
Primena ovakvih instalacija ima pozitivne efekte na životnu sredinu pošto smanjuje upotrebu fosilnih goriva. Subotičanin-profesor Peter Odri kaže da se sa Suncem može sve rešiti i da zemlje u regionu nisu bile spremne za nove tehnologije.
- Pre deset godina u Holandiji, Nemačkoj i u drugim zemljama na kvadratnim kilometrima su bili postavljeni sunčevi kolektori, koji su gledali na sever ili jug, ali su stvarali veliku količinu energije –kaže prof. Odri.-. Na primer, ako bi se 1.000 kvadratnih kilometara u Africi pokrilo sa sunčevim fotovoltičnim elementima faktički bi mogli da celu Evropu snabdemo energijom. Kinezi su, naglašava prof. Odri, krenuli. - Imaju problem sa smogom koji ne mogu da reše, pokušali su Žutu reku da ukrote, ali nisu uspeli. Shvatili su da je jedino rešenje Sunčeva energija. Najviše ulažu u u energiju sunca i koriste prve tehnologije koje su najbolje, odnosno daju najveću gustinu električne energije. Koriste nove tehnologije na bazi crnog silicijuma - ističe naš sagovornik i podvlači da u ovoj priči nije reč o prljavoj tehnologiji.
To su, veli, nano slojevi sa malom količinom zlata i ta tehnologija ima potencijala, jer otvara . nove mogućnosti.
Po rečima profesora Jožefa Njerša Subotica, kao i Istočno Sarajevo u Republici Srpskoj leži na geotermalnim izvorima energije koji nisu dovoljno iskorišćeni, pa bi trebalo ulagati u geotermalnu energiju, jer se topla voda lako iscrpljuje .
- "Bavim se obnovljivim izvorima energije više od četiri decenije. U ovom regionu termoizolacija i toplotne pumpe treba da se primene, kada govorimo o zelenoj energiji. Problem je što nema podrške od strane države, kao što je to u razvijenim zemljama u EU –naglašava prof. Njerš..-. U Evropi države podržavaju ovakve projekte, kao na primer u Mađarskoj i zemljama istočnog bloka gde vlade prepoznaju projekte poput: termoizolacije, geotermalna energija, energija vetra, solarna energija.
- Moramo da potvrdimo da je nuklearna energija najčistija energija. Bez obzira na sve i najjeftinija Srbija ima sreću jer ima Đerdap - rekao je profesor Jožef Njerš.
S.Iršević
Foto: R. Hadžić