ТЕМА ДНЕВНИКА
ВОДА БОЉЕГ КВАЛИТЕТА ЗА 180.000 ЉУДИ Ово је план који ће променити Срем! Креће пројекат вредан 140 милиона евра на који се чекало деценијама
Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине у Новом Саду огласио је крајем протекле године поновни јавни увид у Нацрт измена и допуна Просторног плана подручја посебне намене система за водоснабдевање ,,Источни Срем“.
Ради се о значајном и вишегодишњем пројекту, те је већ за израду техничке документације за грађевинску дозволу за његову реализацију у буџету Покрајинске владе за 2025. годину планирано 55.000.000 динара. Наиме, просторни план је израђен како би се обезбедила пијаћа вода у општинама источног Срема - Рума, Инђија, Стара Пазова, Пећинци, Ириг и насељених места на територији Сремске Митровице, док обухваћена површина износи око 700 квадратних километара, са укупно 65 насеља сремске области.
Реализацијом овог плана око 184.000 становника, односно 10,6 одсто укупне популације у Војводини (укупна популација 1.740.230) имаће обезбедити већу сигурност и квалитет снабдевања водом. Пет сремских општина већ је 23. фебруара 2024. године потписало, у Градској кући у Руми, Међуопштински споразум о пројектовању, изградњи и управљању Регионалним системом водоснабдевања „Источни Срем“. Циљ изградње овог система је да у будућности, до 2050. године, надокнади дефицит у потребним количинама пијаће воде. Регионални систем је предвиђен тако да допуњава све недостатке у количини воде како би локални водоводни системи били растерећени. То значи да локална изворишта остају као и јавна комунална
предузећа која се баве водоснабдевањем, а регионални систем ће се везивати на постојеће локалне системе. Тада је објављено да је прелиминарна инвестициона вредност 140 милиона евра.
Углавном двочлана домаћинства
Просечна густина насељености подручја обухваћеног Просторним планом 2022. године је 90,5 становника на квадратном километру (од 37,6 становника по квадратном километру
- општина Пећинци, до 178 становника по квадратном километру - општина Стара Пазова). У обухвату Просторног плана налази се 9,8 одсто укупног броја домаћинстава у Војводини. Према подацима укупан број домаћинстава је између 1991. и 2022. године растао по просечној годишњој стопи од 0,45 одсто. Последњим пописом забележено је повећање укупног броја домаћинстава за 2.419 у односу на претходни попис. Просечна величина домаћинства опадала је са 3,1 на 2,7 члана по домаћинству, као последица процеса раслојавања породице и погоршања старосне структуре популације. Анализа домаћинстава према броју чланова у обухвату Просторног плана, 2022. године, показује да у свим општинама највећи број становника живи у двочланим домаћинствима, а изузетак је општина Ириг где је највећи проценат једночланих домаћинстава (30,3 одсто).
Генерално посматрано, систем се може поделити на три велике целине, од којих се свака састоји из неколико подцелина. Прву чини извориште „Хртковачка драга“ којим се читав регионални водоводни систем снабдева водом. Ову целину карактерише експолоатација и прерада сирове воде и састоји се из три подцелине: подручје експлоатационих бунара, цевоводи сирове воде од експлоатационих бунара до постројења за прераду воде и постројење за прераду воде са пратећим објектима.
Другу целину чини мрежа главних магистралних и секундарних магистралних цевовода од изворишта до објеката у насељима где се магистрална мрежа регионални водоводни систем завршава и на које се надовезује мрежа локалних, односно општинских водоводних система. Ту целину карактерише дистрибуција пречишћене воде и састоји се из три подцелине: главни магистрални цевоводи пречишћене воде образовани у виду прстена (прстен подељен на два дела-северни и јужни), секундарни магистрални цевоводи пречишћене воде образовани као одвојци са прстена, који се завршавају код објеката у насељима, објекти на главној и секундарној магистралној мрежи пречишћене воде (водоторњеви, резервоари, пумпне станице, мерно-регулациони блокови, муљни испусти, ваздушни вентили). Трећу целину чине локални-општински водоводни системи, а састоје се од дистрибутивних цевовода и пратећих објеката (резервоари, пумпне станице, водоторњеви).
Пројектовани развој регионалног водоводног система „Источни Срем“ биће реализован у фазама. У првој је предвиђена изградња изворишта као низ бунара поред реке и постројења за пречишћавање на локацији „Хртковачка драга“ капацитета до око 1.200 литара у секунди, као и изградња северног и јужног крака дистрибутивног система за снабдевање водом општина источног Срема (правац север: „Хртковачка драга” – Рума – Путинци – Инђија – Стара Пазова – Нова Пазова и правац југ: „Хртковачка драга” – Никинци – Доњи Товарник – Суботиште – Пећинци – Сремски Михаљевци – Карловчић – Деч – Шимановци – Крњешевци – Војка – Нова Пазова). У другој фази би били изграђени латерални цевоводи (одвојак од ПК „Берак” према Руми, одвојак од ПК Инђија према Марадику, Крушедолу, Гргетегу и Шатринцима, одвојак према Старим Бановцима, Белегишу и Сурдуку, одвојак према Никинцима, Кленку и Витојевцима, одвојак према Огару, Обрежу, Купинову и Ашањи и прикључни локални резервоари Путинци, Љуково и Суботиште).
Извориште „Хртковачка драга“ ће чинити скуп бунара у низу дуж леве обале Саве, на локалитету „Хртковачка драга”, у општини Рума. На основу одговарајућих истраживања и анализа, процењује се просечна дубина бунара на око 43 метара, а сваки од њих ће моћи да испоручи око између 30 и 35 литара воде у секунди, без значајне промене природног биланса (вредност експлоатисане количине, која омогућава надокнаду из природе, на нивоу годишњег просека). Постројење за прераду воде „Хртковачка драга” је предвиђено за реализацију у залеђу савске обале, на парцели удаљеној око 2,5 километра од реке. Ради се о подручју терасе које је уздигнито у односу на непосредну обалу Саве и које постојећи систем дренажних канала дели од приобаља. Избор места је урађен на основу потребе да се постројење, у највећој могућој мери, заштити од плављења. У односу на квалитет захваћене воде очекивано је да ће аерација, филтрација и дезинфекција представљати основне технолошке поступке, који ће се реализовати у оквиру ППВ „Хртковачка драга”.
На локацији Постројења за прераду воде „Хртковачка драга” биће изграђен и резервоар чисте (хлорисане) воде запремине према потребама са две црпне станице чисте воде које ће потискивати пречишћену воду у регионални систем: ПС1 која потискује пречишћену воду у северни главни правац РВС „Источни Срем“ и ПС2 која потискује пречишћену воду у јужни главни правац РВС „Источни Срем“. Предвиђена је дезинфекција пречишћене воде препаратима на бази хлора. Дезинфекција ће бити обављена у два корака, са циљем постизања ефикасне дезинфекције и стабилног резидуалног хлора у води која се упућује потрошачима.
Проширење и међусобно повезивање
Површина обухваћена границом Просторног плана подручја посебне намене „Фрушка гора“ износи 998,15 квадратних километара и у целости обухвата општине Беочин и Сремски Карловци, делове општина Бачка Паланка, Инђија, Ириг, Рума и Шид, и делове градова Нови Сад и Сремска Митровица. Снабдевање насеља водом у планском периоду усмериће се на проширење и међусобно повезивање регионалних система за снабдевање водом становништва.
На простору Фрушке горе то су регионални систем Новог Сада на који ће се у блиској будућности везати Беочински водовод, регионални водовод Батровци из Шида, водовод Руме и регионални систем Источни Срем, преко којег ће се водом снабдевати насеља општине Инђија и регионални систем Сремске Митровице. Регионални систем Сремске Митровице се са водоводом Руме повезује преко Јарка, а преко Кузмина са шидским системом. Даље ширење система биће у складу са могућностима ефикасног прикључења појединих насеља, чији ће се локални системи задржавати као допуна система у шпицевима потрошње.
Систем за транспорт сирове воде представља целину бунарске опреме и мреже цевовода, која ће се реализовати на потезу извориште – постројење за прераду воде. Црпљење из сваког од бунара ће се одвијати помоћу бунарских пумпи. Транспорт сирове воде ће се одвијати посредством двеју група цевовода, које ће, у меродавним условима коришћења (редован режим, у дану максималне потрошње, на крају пројектног периода), функционисати међусобно независно. Сваку од ових група ће представљати сабирни цевовод за по 18 бунара (половина од укупног броја изворишних бунара), променљивог пречника (постепено повећање, посматрајући у правцу тока воде), као и транспортни цевовод, који ће се реализовати на потезу сабирни цевовод – Постројење за прераду воде „Хртковачка драга“.
Разлози за доношење Измена и допуна Просторног плана проистичу из потребе стварања планског основа за изгра-дњу и функционисање регионалног водоводног система „Источни Срем“, чиме се обезбеђује одрживо коришћење природних ресурса и њихово квалитетно унапређење у складу са принципима одрживог развоја. Циљ је захватање, прерада, дистрибуција и рационално коришћење постојећих ресурса подземних вода на посматраном подручју.