Раст цена станова или стабилност тржишта?
ДА ЛИ ЋЕ СРБИЈА БИТИ МАГНЕТ ЗА ИНВЕСТИЦИЈЕ У 2025? Ево како инвеститори планирају да одговоре на потребе "кредитних" купаца
Инвеститорима ће ове године посебно бити интересантно балканско тржиште и Србија, а највеће интересовање биће за улагање у сектор хотела и станоградње, док је потражња за пословним просторима нешто мања.
Ово су само неки од закључака учесника 8. Међународне конференције о тржишту некретнина у Југоисточној Европи, коју су у Београду организовали Пропертy форум и Краљевски институт овлашћених проценитеља из Велике Британије (RICS).
Према речима др Габора Регоса, главног економисте мађарске компаније за управљање имовином Granit Asset Management, предвиђања су да ће тржиште некретнина Југоисточне Европе у 2025. години имати већи раст, посебно на балканском тржишту и да се стране инвестиције могу очекивати у сектору хотела и станоградње, док ће логистика зависити од конкурентности европске индустрије.
- Раст тржишта некретнина у Србији погураће изложба ЕКСПО 2027, јер ће за овај тромесечни догађај бити потребно изградити нове инфраструктурне објекте, нове хотеле и стамбене зграде. Једном речју, објекте важне за развој туризма и објекте који ће се моћи користити и након изложбе – истиче Габор и подсећа да ће цене станова и даље диктирати локација и радна снага, јер су локације у великим градовима много скупље него у унутрашњости и теже је и довести радну снагу у веће градове.
- Станови ће се и даље продавати за кеш и потом рентирати. Тај тренд ће се наставити, али ће инвеститори морати ослушнути и потребе тржишта и правити станове који су јефтинији и доступни кредитним купцима - сматра Габор и подсећа да су националне банке допринеле смиривању инфлације у САД и ЕУ, али да је потребно наставити у том смеру и да су за велики пораст инвестиција неопходне стабилне политичке прилике.
Маја Шахбаз Маројевић из компаније ЕY - Ernst & Young је истакла да инвеститори траже стабилност и предвидљивост, те да су им подједнако важни и геополитичка и економска стабилност.
Рад од куће (не)ће опстати
Иако се тржиште рада променило након ковид пандемије, рад од куће неће опстати, закључак је панела посвећеног пословном простору, али је овом приликом истакнуто и да ће се хибридни начин рада још више развијати, а то ће утицати и на обликовање будућих канцеларија.
Стручњаци сматрају да ће пословни простори бити дизајнирани према типу посла којим се неко бави и да ће инвеститори све већу пажњу поклањати томе да се зграде временом и сходно потребама могу мењати. То ће донети вишу цену за оне који издају простор, а већу добробит за закупце. lИако се тржиште рада променило након ковид пандемије, рад од куће неће опстати, закључак је панела посвећеног пословном простору, али је овом приликом истакнуто и да ће се хибридни начин рада још више развијати, а то ће утицати и на обликовање будућих канцеларија.
Стручњаци сматрају да ће пословни простори бити дизајнирани према типу посла којим се неко бави и да ће инвеститори све већу пажњу поклањати томе да се зграде временом и сходно потребама могу мењати. То ће донети вишу цену за оне који издају простор, а већу добробит за закупце.
– Интересовање за улагање у хотеле није изненађење, јер ту постоји мањак квалитетне понуде не само у Београду већ и у другим већим градовима Србије, док је станоградња „сигурна лука” за инвеститоре већ дуго, па ће се то наставити и следеће године. Ипак, поставља се питање да ли је раст цена одржив, истиче Маројевић.
Да страни инвеститори буквално „чекају у реду” да уложе у тржиште Србије потврдила је и Габриела Рејес Видрио, руководилац сектора за финансирање пројеката некретнина у НЛБ Комерцијалној банци, истичући да страни инвеститори сада имају већи избор банака и да више не морају да „узму или оставе” оно што им се прво понуди.
Србија се последњих година позиционирала као врло актрактивно тржиште за инвестирање у сектор индустријских некретнина (логистика и производња) и ту нема промена, осим што ову градњу прати и нагли развој путне инфраструктуре, а на конференцији је истакнуто да сада постоји и велики простор за раст у изградњи дата центара.
– Дигитализација напредује, количина података се драматично увећава и изградња дата центара је „нови рудник” за инвеститоре. Што се осталог тиче у региону, динамика зависи и од тога да ли ће велики инвеститори остати „опрезни” и улагати у развијено тржиште или ће тражити веће приносе на овдашњим тржиштима, где су и трошкови мањи, али и вечити проблеми велике бирократије која оставља простор и за корупцију – сматра Марио Кијановић из компаније СОГ.
Е. Д. Н.