Средња економска школа у Сомбору у пројекту Еразмус плус
СОМБОР: Мада прве деценије новог миленијума протичу у знаку посвемашње информатичке револуције, пандемија коронавируса је готово драматично указала на потребу развоја информатичко-телекомуникационих технологија (ИЦТ) и у свакодневном животу, што се неминовно рефлектује и на образовање. Средња економска школа у Сомбору предузела је кораке у том правцу, па у оквиру Ерасмус+ програма реализује пројекат „Примена ИЦТ у настави“.
Мада је замишљено да пројекат траје 24 месеца, због пандемије коронавируса рок је мало продужен, тако да учесници имају годину више за реализацију. У једној од програмских активности сомборска школа је ових дана била домаћин представницима партнерских средњих школа из Македоније, Мађарске, Португала и Турске.
- Циљ пројекта је повећати знање ученика као и наставника око употребе ИЦТ, а на томе се посебно радило управо током пандемије. Ђаци су заинтересовани, тако да имамо предивну групу наставника који учествују из неколико држава, ту су Србија, Македонија, Турска, Португал и Мађарска - истакла је Христина Бозоска-Николоска, координатор пројекта, у оквиру којег су током пет сомборских дана организоване бројне радионице.
- У ствари циљ нашег пројекта је учење неки нових алата који би се користили у истраживању и у настави, тако да су и ученици и професори укључени у радионице. Додатни квалитет је размена искустава, пошто државе из којих долазимо имају различита искуства. Наравно, има пуно сличности, али ипак различита искуства и размењивање добре праксе је корисно за све нас учеснике у овом пројекту – истиче Весна Миланоска из Македоније, док њен колега из Турске Хилми Беквелец наглашава да је ретка могућност школа да у данашње време буду део Ерасмус+ пројеката.
- За наше ученике овај пројекат је веома важан јер им се пружа могућност да постану интернационални студенти, односно пружа им се прилика да студирају негде у иностранству и постану бољи професионалци у ономе чиме би требали да се баве – каже професор Химли, на којег је град домаћин Сомбор, уосталом као и на све колеге, оставио одличан утисак.
- Ја се овде осећам као код своје куће. Домаћини су изврсни, ми смо се упознали када су први пут били у Македонији, јер је тамо била прва мобилност и могу да кажем да смо сви већ сад и добри пријатељи – наглашава још једну димензију пројекта Миланоска, док њен колега из Турске једини проблем има са метеоролошким условима у граду зеленила.
- Време је код вас, макар за мене, изузетно хладно, али домаћини су веома пријатни и топли, па се ипак у Сомбору осећам изврсно – проналази лепшу страну боравка у Сомбору Беклевец, чији колега из Португала Луис Пинто Домингеш не пропушта да пренесе и утиске својих штићеника, односно португласких средњошколаца, пошто су из сваке земље-учеснице овог пројекта, са изузетком учесника из Мађарске, у Сомбор пристигла по четири ученика у пратњи своја два професора.
- Град Сомбор ми се веома допада, таквог су мишљења и моји ученици. Ученици су импресионирани Сомбором, и већ првог дана им је било јасно да ће доста тога научити и да ће уживати током свог боравка у Србији - каже Домингеш, уз жал што су, због актуелне епидемиолошке ситуације у њиховој земљи представници Мађарске били укључени у програм путем зум апликације.
М. Миљеновић