Спрема се радна зона у Црепаји
ЦРЕПАЈА: Радови на инфраструктурном опремању прве фазе радне зоне у Црепаји, у јужнобанатској општини Ковачица, приводе се крају, па ће потенцијални инвеститори на располагању имати нешто више од 18 хектара простора за улагања, за економски развој овог краја.
Да се радови одвијају планираном динамиком уверио се приликом обиласка председник ковачичке општине Милан Гарашевић, где је управо обављано асфалтирање саобраћајница.
За реализацију прве фазе пројекта унапређења привредног капацитета опремањем радне зоне у Црепаји општина Ковачица је добила 81,5 милиона динара од Управе за капитална улагања АП Војводине. Овим пројектом завршено је три четвртине целокупног пола, а према речима председника општине Гарашевића, опремљени простор у Црепаји имаће све што је потребно за покретање производње будућих инвеститора - гас, струју, воду и приступне саобраћајнице. Ради прилагођавања прилаза радној зони проширен је коловоз, поставља се водоводна мрежа, предвиђен је прикључак на гасовод и трафостаница за снабдевање електричном енергијом.
- За наредну годину планирана је друга фаза радова чија вредност се процењује на 40 милиона динара, док је у трећој фази предвиђено повезивање радне зоне са путним правцима изван насељеног места - објашњава Гарашевић. - Завршетак прве фазе опремања радне зоне у Црепаји очекујемо до краја недеље. У инфраструктурно опремљеној радној зони очекујем долазак првих инвеститора. Овде сигурно може да се смести пет мањих или једна већа фабрика. Радна зона је спремна у потпуности. До сада општина Ковачица није имала радну зону и била је последња негасификована општина у Војводини, а то је предуслов за долазак било ког инвеститора.
Идуће године, у наставку улагања, највише ће се радити на изградњи путне инфраструктуре како би за две године повезали радну зону са државним путем Р-111. Очекивани инвеститори донеће нова радна места, али и пунити буџет локалне самоуправе.
Први човек ковачичке општине додаје да потенцијални инвеститори позицијом у радној зони у Црепаји добија окружење које је повезано са важним путним правцима. До луке на Дунаву у Панчеву је 22 километра, док су лука Београд и друге погодности српске престонице, такође на дохват руке, као и повезаност са најважнијим магистралним путевима.
- Учинићемо све што је неопходно, јер нам је важно свако ново радно место и запослен човек, да доласком инвеститора наша општина буде привредно напреднија и богатија - наглашава Гарашевић.
У општини Ковачици, која је финансирала израду пројектно техничке документације за радну зону, процењују да има доста погодности због којих очекују да инвеститори улажу у овој средини.
- Предност локалне самоуправе општине Ковачица огледа се у одличном положају, постоји расположива квалитетна радна снага, такође и спремност општине да сарађује са инвеститорима ради запошљавања и отварања нових радних места. Све потребне дозволе потенцијални инвеститори ће добијати у најкраћем могућем року, а поврх тога ослобођени су свих локалних пореза и такса у року од годину дана - најавио је Гарашевић.
М. Митровић