Повратак просветара у Препарандију
Успели смо да у одличној сарадњи са Српском православном црквом једну зграду која је од вајкада намењена пре свега образовању, оспособимо управо за потребе Центра за стручно усавршавање запослених у орбазовању- каже градоначелница Сомбора Душанка Голубовић
СОМБОР: Пре три године, одлуком суда донетом на основу Закона о реституцији знаменита зграда Препарандије, прве високошколске установе намењене образовању просветних радника на словенском југу, одузета је Педагошком факултету у Сомбору и враћена у власништво овдашње црквене општине Српске православне цркве, којој је здање наменио и завештао ктитор, патријарх Георгије Бранковић. Враћањем Препарандије цркви дигла се у јавности кука и мотика, не би ли доказала како овај чин представља „забрињавајућу клерикализацију друштва“ и „урушавање модерног просветног система“.
Најгласнији у таквим оптужбама су ноншалантно прелазили преко чињенице да је годинама уназад здање Препарандије највише служило као галерија два еминентна сомборска сликара и туристичка атракција којом је располагао Педагошки факултет и тек повремено као место не претерано посећених предавања и промоција. У смиривању страсти није помогло ни уверавање из СПЦ да ће Препарандија и поред враћања у власништво вековном титулару, задржати своју основну намену, развој српске просвете, па је ових дана као хладан туш на критичаре деловала посета градоначелнице Сомбора Душанке Голубовић овом здању, које је постало Центар за стручно усавршавање запослених у образовању.
До промене је дошло још у децембру прошле године, када је Скупштина града донела Одлуку о оснивању Центра за стручно усавршавање запослених у образовању и од тада се радило на успостављању, реконструкцији и опремању простора са циљем се овим Центром унапреди постојећи систем стручног усавршавања просветних радника на територији Града Сомбора.
Образовање вероучитеља?
Након преузимања, тачније повратка здања у формално власништво СПЦ, било је незваничних најава да ће се Препарандија користити и за образовање вероучитеља. Иначе, здање је задужбина патријарха српског Георгија Бранковића, једног од највећих градитеља међу српским првосвештеницима. Подигнуто је 1895. године с наменом да се у њему школују српски учитељи.
- Наша жеља јесте била да, пре свега оно што просветни радници свакако имају као обавезу, а то је стручно усавршавање, додатне едукације добијање бодова и остваривање лиценци могу да остварују у свом граду, Сомбору, који и иначе слови за град образовања. Успели смо да у одличној сарадњи са Српском православном црквом једну зграду која је од вајкада намењена пре свега образовању, оспособимо управо за потребе овог Центра.
Ово је за нас посебно корисно, јер ми ове едукације кроз градски буџет свакако плаћамо, а овим ћемо постићи и одређене уштеде, већи број просветних радника ће моћи да оствари едукацију, а свакако, шири циљ је да наша деца захваљујући боље едукованим просветним радницима сутра имају далеко квалитетније образовање- нагласила је градоначелница Душанка Голубовић приликом обиласка Препарандије, односно Центра за стручно усавршавање запослених у орбазовању.
- Ми смо сад у могућности да по цени од свега 2.000 динара по наставнику организујемо у нашем Центру обуку из компетенције К1 и тиме на петогодишњем нивоу на једном предмету и једној компетенцији направимо уштеду од 300.000 до 400.000 динара- нагласио је Милан Стакић, директор Центра за стручно усавршавање запослених у образовању, најављујући да ће се прва обука сомборских просветара на тему примене нових технологија у образовању одржати већ колико крајем овог месеца.
М. Миљеновић