Пољопривредна школа у Панчеву опет покренула смер хортикултуре
ПАНЧЕВО: Након три године паузе, Пољопривредна школа „Јосиф Панчић” у Панчеву, опет прима 30 ученика на четворогодишњи смер за техничара хортикултуре
. Тренутни матуранти тог одсека имали су прилику да стекну практично и теоретско знање, иако ће неки по завршетку отићи на студије из потпуно другачије области.
- Доста тога сам научила и теоријски и практично, диван је смер, један од јачих у школи, стварно бих га препоручила јер је креативно - каже матуранткиња Ана Јовановић, која планира да упише студије за графички дизајн. - На смеру хортикултуре искрица креативности се само пробуди у једном тренутку, кад се крене са аранжманима, тако да свако ко одлучи да упише овај смер лепо ће се провести и дивно ће искуство имати.
С друге стране, њена вршњакиња Јована Ђерфи остаће у свету пољопривреде, а има и оних који ће, према речима професорке Јасмине Димитријевић, отићи на ратарство, на вишу васпитачку, пејзажну архитектуру...
- Смер хортикултуре је дефинитивно свестран, али комплетно у нашој школи, деца стичу фантастичне радне навике и сваки послодавац их жели на свом платном списку јер знају шта раде, брзо и лако уче и прилагођавају се томе - додаје Димитријевић.
Управо због тога, без обзира на то што на смеровима највише има стручних предмета, ту су и они који спадају у опште образовне предмете, попут српског, филозофије, историје и слично, што даје могућност ђацима да током школовања искристалишу своје жеље и касније се удаље од пољопривреде ако имају потребу за тим, појашњава професорка Стојанка Руптак.
- Имамо и велики број деце која раде по ИОП-у (индивидуалном образовном плану), који је посебан план и програм и посебно разређен систем практичне настве - појашњава Димитријевић и додаје да су сви ђаци увек добродошли, а школовање у њиховој установи пружа им одговарајућу стручну помоћ.
Све информације око уписа у Пољопривредну школу „Јосиф Панчић“ родитељи и будући средњошколци могу наћи на сајту школе, друштвеним мрежама или у самој школи. Професори кажу да њихови ђаци често посећују сајмове, друге пољопривредне школе, расаднике и да и на тај начин такође стичу нова искуства и знања.
Л. Радловачки