Poljoprivredna škola u Pančevu opet pokrenula smer hortikulture
PANČEVO: Nakon tri godine pauze, Poljoprivredna škola „Josif Pančić” u Pančevu, opet prima 30 učenika na četvorogodišnji smer za tehničara hortikulture
. Trenutni maturanti tog odseka imali su priliku da steknu praktično i teoretsko znanje, iako će neki po završetku otići na studije iz potpuno drugačije oblasti.
- Dosta toga sam naučila i teorijski i praktično, divan je smer, jedan od jačih u školi, stvarno bih ga preporučila jer je kreativno - kaže maturantkinja Ana Jovanović, koja planira da upiše studije za grafički dizajn. - Na smeru hortikulture iskrica kreativnosti se samo probudi u jednom trenutku, kad se krene sa aranžmanima, tako da svako ko odluči da upiše ovaj smer lepo će se provesti i divno će iskustvo imati.
S druge strane, njena vršnjakinja Jovana Đerfi ostaće u svetu poljoprivrede, a ima i onih koji će, prema rečima profesorke Jasmine Dimitrijević, otići na ratarstvo, na višu vaspitačku, pejzažnu arhitekturu...
- Smer hortikulture je definitivno svestran, ali kompletno u našoj školi, deca stiču fantastične radne navike i svaki poslodavac ih želi na svom platnom spisku jer znaju šta rade, brzo i lako uče i prilagođavaju se tome - dodaje Dimitrijević.
Upravo zbog toga, bez obzira na to što na smerovima najviše ima stručnih predmeta, tu su i oni koji spadaju u opšte obrazovne predmete, poput srpskog, filozofije, istorije i slično, što daje mogućnost đacima da tokom školovanja iskristališu svoje želje i kasnije se udalje od poljoprivrede ako imaju potrebu za tim, pojašnjava profesorka Stojanka Ruptak.
- Imamo i veliki broj dece koja rade po IOP-u (individualnom obrazovnom planu), koji je poseban plan i program i posebno razređen sistem praktične nastve - pojašnjava Dimitrijević i dodaje da su svi đaci uvek dobrodošli, a školovanje u njihovoj ustanovi pruža im odgovarajuću stručnu pomoć.
Sve informacije oko upisa u Poljoprivrednu školu „Josif Pančić“ roditelji i budući srednjoškolci mogu naći na sajtu škole, društvenim mrežama ili u samoj školi. Profesori kažu da njihovi đaci često posećuju sajmove, druge poljoprivredne škole, rasadnike i da i na taj način takođe stiču nova iskustva i znanja.
L. Radlovački