Градина: Симфонија птица на Дида Хорњаковом салашу
СОМБОР: За Дида Хорњаков салаш у Градини, приградском насељу типа бокор салаша, везује се много тога, од пољопривреде до својеврсних зачетника сеоског туризма у овом крају.
Од понедељка увече за несвакидашњу туристичку атракцију сомборске околине, везује се и класична уметничка музика. Наиме, француски уметници – „певачи птица” Жан Буко и Yoni Рас у сарадњи са пијанистикињом Лидијом Бизјак и виолинисткињом Женевјев Лоренсо, користећи песму птица као основну инспирацију и спајајући је са класичном музиком, извели су на Дида-Хорњаковом салашу први пут у Србији и овом делу Европе концерт „Симфонија птица”.
На наступу у вечерњем амбијенту салаша, они су своју имитацију птица „ускладили” и са звуцима птица нашег региона. Више од 600 посетилаца уживало у овом необичном и јединственом концерту под ведрим небом, а публику су на почетку поздравили вајар Петер Мраковић и Михајло Зурковић, чувени српски пијаниста за кога се везују обновљене Сомборске музичке вечери.
Поштована публико, верујемо да чувате у лепом сећању прошлогодишњи, јединствени музички догађај „Концерт у житу” сомборског пијанисте Михајла Зурковића, којим је званично означен почетак лета у Сомбору. Дивно сагласје човека и природе, хармонија природног у музици и музичког у природи, основна је идеја коју Хумаитарна организација „Сомборска будућност” жели и даље да развија приређујући на почетку сваког лета концерте у природном амбијенту. На тај начин желимо да разбијемо перцепцију класичне музике као елитистичке уметности уз непосредност и једноставност њеног извођења и рецепције, те да извођењем у најразличитијим амбијентима испитамо нове могућности доживљавања класичне музике, рекао је Петер Мраковић.
Симфонија птица је замишљена као омаж птицама, тим виртуозним бићима, неуморним путницима, који траже васкрснуће кроз годишња доба и које су инспирисале многе музичаре. Природа је основни елемент музике, обзиром да је човеку дала инспирацију за имитирање њеног ритма и певања. Зато је сасвим природно да је музика, изречена песмом птица, та која буди дубока и примитивна осећања.
Хуманитарна организација „Сомборска будућност” жели да овим концертом укаже на могућ и потребан преплет природног, непатвореног и високоестетизованог музичког израза, да потврди да основ лепоте постоји свуда у свету и да је потребна само воља и жеља да се она утврди, спозна и уобличи, додао је Мраковић.
Сам концерт „Симфонија птица” изведен је у четири чина: Појављивање, Љубав, Борба и васкрснуће и Финале. На програму су биле композиције Гранадоса, Бартока, Вилијамса, Крајслера, Сатија, Шуберта, Сен-Санса, Стравинског, Казалса, Дебисија и Чајковског. Генерални покровитељ овог, за српске прилике заиста јединственог концерта била је овдашња локална самоуправа.
М. Мћ
Пројекат „Јавни интерес у Сомбору” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града Сомбора.