ГОСПОЂИНАЧКА ПИЈАЦА СРЕДОМ Старији воле куповину на отвореном
ГОСПОЂИНЦИ: Сваке среде у Госпођинцима одржава се сеоска пијаца у центру, на простору посебно намењеном за то.
Пијаца се рано разилази, продавци су ту обично до девет сати или најкасније до пола десет. На овој пијаци може се пронаћи спектар разних производа, укључујући воће, поврће, производе домаће радиности, као и одећу и обућу.
Међутим, једна тезга привлачи посебну пажњу, а продавац Драгомир Суљић својим осмехом и хумором не оставља равнодушним ни колеге продавце, а ни купце. Овај Ковиљчанин и Каћанин продаје зачинску паприку, а на његовој тезги може се купити млевена слатка и љута паприка, ајвар и разни производи, које из свог газдинства продаје већ двадесет година.
- Сада је врхунац продаје због свињокоља и прављења кобасица. Наши производи издвајају се по врхунском квалитету, а и по разноврсности, свако може наћи за себе оно што воли. Продајем десет врста паприке, мало мака, парадајз, ајвар, домаће сокове и друге производе које правимо супруга и ја већ две деценије. Робу продајемо на пијацама, и од куће, али и на вашарима, попут оних у Руми, Дебељачи, Башаиду, Темерину - причаСуљић.
Приметно је да су углавном старији мештани ти који пијацу редовно посећују. Чини се да млади на селу нису тако заинтересовани за овај вид куповине и да преферирају друге начине набавке потрепштина. Како кажу Госпођинчани, млади су прихватили другачије потрошачке навике.
- Млади можда више цене брзу и практичну куповину која им омогућава да истовремено обаве више ствари, док ми старији имамо више времена и уживамо у традиционалном искуству пијаце - истакла је једна мештанка.
Иако посећеност пијаца на селу није велика, оне и даље опстају и задржавају посебну драж. Не само да пружају прилику за куповину свежих производа и домаће радиности, већ су и место где се одржава заједништво локалаца. Пијаце на селу су аутентичне, пружају простор за интеракцију међу мештанима, а важне су и у очувању локалних произвођача и занатлија. Као важан део локалног идентитета и културе, свакако их је потребно очувати не само у сећању старијих генерација, већ као неупоредиво лаку и шармантну традиционалну куповину на отвореном.
Текст и фото: М. Рашић