Добар одзив Новобечејки у акцији добровољног давања крви
НОВИ БЕЧЕЈ: Редовна акција добровољног давања крви, пета по реду ове године, организована је крајем прошле недеље у Новом Бечеју, а била је намењена, пре свега, женским особама.
Крв је дала укупно 51 особа, од чега је њих осморо крв дало по први пут, а две особе су одбијене. Акцију су, као и до сада, заједничким снагама успешно спровели Основна организација Црвеног крста Нови Бечеј и Служба за трансфузију крви Опште болнице „Др Ђорђе Јоановић“ из Зрењанина.
"Планирамо још једну акцију 12. октобра и надамо се да ће и та акција бити посећена. Она ће бити намењана претежно мушкарцима, али су и жене добродошле. Зато, све доборовољне даваоце крви и хумане људе који желе да помогну некоме позивамо да се одазову 12. октобра", рекао је Рудолф Хорват, председник Основне организације Црвеног крста Нови Бечеј, након завршене акције.
Када су крвне групе у питању, докторка Драгана Попов, специјалиста трансфузилог зрењанинске болнице, објаснила је да највећи број људи у нашој популацији има крвне групе „А+“ и „0+“, па је и највећа потражња за тим крвним групама.
"Захваљујући добром одзиву давалаца у Средњобанатском округу заиста немамо неких већих проблема са залихама крви и врло се ретко дешава да смо у ситуацији да тражимо крв из Новог Сада. Чешће смо били у ситуацији да своје залихе прослеђујемо Београду, што ипак има логике јер се тамо лече наши пацијенти, па смо у обавези да има на тај начин помогнемо", појашњава др Попов.
Она наводи и да се након доборовољног давања крв тестира што може бити корисно за даваоце.
"Сваку јединицу крви даље тестирамо, јер крв може бити преносилац веома опасних болести као што су ХИВ, хепатитис типа „Б“ и „Ц“ и сифилис, као једна од полних болести која, нажалост, још увек постоји. То су четири теста која су обавезна по нашем закону, а све друго за шта постоји ризик је мање битно, јер су ово болести које могу да угрозе здравље, па и живот пацијента", истиче Драгана Попов.
Она напомиње да је, уколико се неки од тестова покаже позитиван, обавеза болнице да о томе обавести даваоца крви и да га упути на даље лечење. Такође истиче да је ово, поред обнављања крви и хуманости, још један користан аспект добровољног давања крви, јер људи често не знају да су носиоци вируса, који обично не показују симптоме, а могу бити заразни по своју околину.
"Добровољно давање крви је један од специфичних начина да се провери здравље и да се болест на време спречи или излечи", закључија је др Попов.
В. Х.