"Дневник" у Шиду са председником општине: Пет села први пут има воду за пиће
Локална самоуправа Општине Шид труди се да буџетска средства равномерно троши за потребе свих грађана, јер је циљ да живот у 18 села општине буде једнак животу у Шиду, као централној варошици.
Према речима председника општине Шид Зорана Семеновића, зато су се у prеthodnim годинама базирали на то да у сваком месту постоје вртићи, основне школе, домови здравља… Као највећи успех истиче то што су успели да обезбеде пијаћу воду у Љуби, Моловину, Соту, Привиној Глави и Бикић Долу. Овај посао је урађен захваљујући Покрајинској влади, односно Покрајинском секретаријату за пољоприувреду.
– У истим селима смо порадили и на путној инфраструктури, тако да смо их удесили да буду доступни за живот, не би ли тако покушали да задржимо што више људи да ту и остану – рекао је Семеновић. - Инвестиције у инфраструктуру или било који објекат јавне намене био би готово недостижан, без подршке и помоћи Покрајинске владе и Владе Србије. Добили смо средства готово на сваком конкурсу на који смо послали пројектно - техничку документацију. Највећа подршка нам долази од Управе за капитална узлагања, а истакао бих и конкурс Министарства за бригу о селу, јер смо за prеthodnih годину и по дана обезбедили преко 50 кућа. Овај пројекат је изузетно користан, с обзиром на то да је велика заинтересованост, а тако и задржавамо младе на селу.
Урадили су у Јамени пут до будућег граничног прелаза Рачиновци, дужине преко три и по километра, а инвестиције вредне 200.000.000 динара, као и комплетна путна инфраструктура у селу Кукујевци. У том селу 40 година ништа није рађено на инфраструктури, а друго је по величини у општини.
– Завршавамо ове године инвестицију изградње дела Гребенског пута на Фрушкој гори, више од пет километара дужине у Општини Шид, а уложено је више од 280.000.000 динара, захваљујући Управи за капитална улагања – прича наш саговорник. – То су само неки од пројеката који би самој Општини били немогући без помоћи Покрајине и Републике, ако знамо да Општина Шид у свом буџету има само 35.000.000 динара за редовно одржавање локалних путева. Буџет за ову годину планиран је за око 1.500.000.000 динара, а пре 10 година је био 750.000.000. Трећина буџета одлази на предшколско, основно и средње образовање, као и на социјалну заштиту и спорт, пре свега одржавање омладинског спорта.
Председник Општине Зоран Семеновић подсећа да ће се ове године прославити 250 година од постојања насеља Шид у званичним списима, а оно што му недостаје јесте лична застава и грб. Али ни то председнику толико не смета, колико чињеница да је Шид познат по једном од наших највећих сликара Сави Шумановићу, који је имао најтрагичнију судбину међу нашим уметницима, а којем није подигнут споменик. Његова мајка је Шиду оставила више од 450 његових слика, као и кућу, сада завештану у Галерију. Семеновић истиче да је циљ да ове године уреде један Трг и подигну споменик Сави Шумановићу, какав он и заслужује.
Прошле године су, каже реконструисали фискултурну салу у основној школи у Вишњићеву, а средстава су обезбедили заједно са Министарством локалне самоуправе. То је пројекат вредан близу 50.000.000 динара. Ове године су иначе код истог министарства конкурисали и добили 25.000.000 динара за реконструкцију фискултурне сале у Бачинцима, која није у употреби последњих 15 година. Такође ће бити обновљен кров, али и цела основна школа. За те намене ће додатних 20.000.000 динара обезбедити Општина Шид.
– Пре пар година смо конкурисали и успели смо да будемо једна од три локалне самоуправе на конкурсу Министарства просвете, уз подршку Владе Републике Србије, да из средстава Светске банке добијемо новац за изградњу новог вртића – казао је Семеновић. – Изградња 1.100 квадратних метара објекта у основи је започета у септембру прошле године, а завршетак је планиран за крај јула, како би од 1. септембра стотињак шидских малишана кренула у савремени и модеран објекат, урађен у складу са свим прописима и нормама. Инвестиција је вредна 130.000.000 динара. У Шиду постоје три вртића, али капацитети нису довољни, јер може да се упише око 400 деце, те ће изградња новог надомести ту разлику. У Шиду постоје и две основне школе, „Сремски фронт” и „Бранко Радичевић”. У првој школи је пре пар година завршена прва фаза радова, а у току је завршна фаза одобрења средстава Министарства за јавна улагања за изградњу затвореног базена у тој школи кроз другу фазу радова. Завршили смо и документацију за комплетну реконструкцију ОШ „Бранко Радичевић”, а инвестиција је велика.
Семеновић каже да су од самог почетка примењивали еколошке принципе према свим фабрикантима, или према људима који се баве одређеном производњом, а која може да наруши природни баланс. Фокус је од старта био на едукацији грађана о значају екологије и заштите животне средине, с обзиром на то да је општина богата природним вредностима. Ту протичу Босут, Студва и Градина, на југу је Сава, на северу Дунав, а Фрушка гора се добрим делом протеже на тој територији. Ту је и неизоставних 20.000 хектара Босутских шума. У Шиду каже не постоји фабрика која је почела да послује, а да није испоштовала еколошке принципе, јер нису желели прљаве технологије на својој територији. Ради се и сепарација отпада, то је пројекат који помаже Влада Јапана. Врло брзо је становништво прихватило еколошке норме. Једини проблем су дивље депоније, те се, у сарадњи са Министарством заштите животне средине, ради на њиховом уклањању.
Председник општине Шид каже да се у континуитету, последњих пет година стално ради на уређењу и очувању простора Галерије слика „Сава Шумановић”, уз рестаурацију слика које је красе. Прошле године је обезбеђено четири милиона динара за замену крова на Музеју наивне уметности „Илија Башичевић Босиљ”, а урађена је и спољна фасада. Ове године су обезбеђена средства по конкурсу за комплетну замену столарије. Све активности спроведене су у сарадњи са Секретаријатом за културу.
– У општини, једино Шид има канализацију, а локална власт је успела да уђе у оквирни споразум економског споразума између Србије и Мађарске о уређењу водовода и канализације – каже председник Општине Шид. – У току је пројектовање пречистача за отпадне воде, као и канализације за још пет села, то су Адашевци, Вашица, Беркасово, Гибарац и Бачинци. Они ће се централно наслањати на постојећи шидски канализациони систем, са пречистачем отпадних вода. Преко Секретаријата за пољопривреду смо започели пројектовање канализације у насељеном месту Кукујевци, на који ће се надовезоивати Ердевик и Бингула. Прошле године смо тек добили гасификацију на нивоу општине, и тек ове године радимо прве прикључке са „Србијагасом”.
Како каже, смањена је и стопа незапослености на око 9,4 одсто, у односу на период од пре 10 година, када је била 26. На то је утицало повећање броја запослених у услужном сектору у шидској општини, као и чињеница да се покренуо велики број пољопривредних газдинстава. У „Викториаоил„ од 250 првобитних радника сада има 380 запослених, док у „Агропапук”, „Срем Шид” ради више од 500 људи.
Ивана Бакмаз