overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДНЕВНИК у Кикинди: Коначно почела изградња фабрике воде

24.12.2022. 17:16 17:36
Пише:
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

У Кикинди је ову годину, која је на истеку, обележио почетак градње фабрике воде која ће становницима тог севернобанатског града коначно омогућити снабдевање здравом пијаћом водом. Тиме ће најзначајнији и вишедеценијски проблем Кикинђана ускоро бити отколоњен.

У тај капитални посао тамошња локалана самоуправа ушла је након неколико година студиозних припрема пројекта и уз финансијску подршку Владе Републике Србије, Немачке развојне банке KFW и новцем из градског буџета.

– Почетком године стартовала је изградња постројења – каже за „Дневник“ градоначелник Кикинде Никола Лукач. – Грађевински радови су при крају и надамо се да ће за неколико месеци почети и уградња опреме у фабрику воде. Вредност пројекта је 11 милиона евра. После деценија чекања надамо се да ће крајем следеће или почетком 2024. године суграђани добити најзад пијаћу воду. То је и по нашем, али и мишљењу грађана највећи проблем у Кикинди. Наше опредељење иначе је да свако село, а имамо их девет, и сваки део града развијамо равномерно. Тако ћемо мини фабрике воде изградити у сваком од њих, мада постоји могућност да два села буду обухваћена једним таквим постројењем. С тим пројектом крећемо идуће године, а план је да га до краја 2024. завршимо.

Током године настављена је замена старих водоводних цеви на територији града, како би целокупна мрежа била спремна да прихвати воду из фабрике кад буде готова. Како сазнајемо од градоначелника Лукача, у prеthodnom периоду замењено је три петине водоводних цеви,а ове године је настављен тај  посао, који финансира покрајински Фонд за капитална улагања са око 180 милиона динара. Његова вредност са ПДВ-ом је близу 240 милиона динара. Трећи сегмент када је водоснабдевање Кикинде у питању представља магистрални вод који ће спојити мрежу са фабриком за шта је око 70 милиона динара такође обезбеђено у Фонду за капитална улагања АП Војводине.

Поред изградње фабрике воде, што је инвестиција капиталних размера и огромног значаја за Кикинду, још један пројекат је покренут ове године врло важан за грађане тог града. Реч је о реконструкцији Опште болнице, чија прва фаза је при крају.

– Целе године се вредно радило уз решавање свих непредвиђених потешкоћа које се појављују када се крене у реконструкцију – напомиње Лукач. – Обнову финансира Канцеларија за управљање јавним улагањима и само прва фаза коштала је 350 милиона динара. У припреми су преостале две фазе и онда следи опремање. Кикинду попут других градова мучи недостатак лекара, али ми настојимо на различите начине да мотивишемо лекарски кадар да се врати у свој град или остане у њему. У нашем Дому здравља увек је отворен конкурс за лекаре. Ове године смо поред стипендија за студенте изашли у сусрет и специјализантима на исти начин не бисмо ли их мотивисали да разумеју да Кикинда мисли и брине о њима. Размишљали смо и о томе да пронађемо станове или куће на селима где би млади брачни парови - лекари могли за живе и раде. То је још увек у фази договора. Мислим да има шансе да постигнемо циљ у сарадњи са Општом болницом и Домом здравља, тим пре што ће, када буде реконструисана, болница пружити добре услове за рад. Изазови су велики и некада плата није једини мотив некоме да остане.

Захваљујући финансијској подршци Министарства привреде и Владе Републике Србије у Кикинди се инфраструктурно опрема најновија индустријска зона „Расадник“. Из градског буџета издвојене су паре за трафо станицу и електро радове, а Републичка влада и Министарство привреде учествовали су са око 60 милиона динара у финансирању интерних саобраћајница, јавне расвете и остале инфраструктуре.

–  Уз ангажовање развојних агенције Војводине и Србије и посредовање Републичке владе разматрамо неколико озбиљних понуда. Кикинда је у prеthodnom периоду привукла шест – седам инвеститора. Жеља нам је да у новој зони то буду фирме које ће понудити боље плаћене послове да би млади и образовани људи имали разлога да остану у Кикинди и своје знање искажу у свом граду. Изузетно нам је значајно да су људи заинтересовани за ритејл шопинг парк. У процедури смо потписивања уговора и надам се почетком следеће године изградњи парка – истиче Лукач.

По његовим речима, Кикинди ће много значити брза саобраћајница Бачки Брег-СомборКикинда-Наково, због чега тамошња локална самоуправа чини све да припреми планску и урбанистичку документације да би у што краћем року њена изградња кренула. Како каже, тиме ће Кикинди порасти инвестициони потенцијали, и не само граду, него и читавом региону. Стратешки важан за Кикинду је гранични прелаз Наково-Лунга који је удаљен свега девет километара. Истиче одличну комуникацију са Жомбољем у Румунији са којим је недавно потписан нови протокол и потврђена вишедеценијска сарадња и братски односи. Реч је о локалној самоуправи на територији Румуније са којом Кикинда реализује пројекте прекограничне сарадње.

Кикинда, како наглашава њен градоначелник, на различите начине помаже социјално угрожено становништво, а значајна су и улагања у пронаталитетну политику. Локална самоуправа десетак година квартално спроводи акцију „Беби клуб“, у оквиру које свако рођено дете добија столицу-хранилицу и пакете потрепштина за новорођенче.

Тај севернобанатски град, по Лукачевим речима, последњих година може да се похвали повећаним наталитетом. За прво дете у породици град додељује 30.000 динара,  20.000 за друго, а мајке које нису запослене пола године месечно примају по 10.000 динара. Ове године први пут је град свим првацима купио uybеnikе. За оне нешто млађе обезбеђују се ауто-седишта.

– Сваке године уводимо нешто ново. Ове године, на шта сам поносан, имали смо стотинак малишана више за упис у вртиће. Током лета на селима и граду морали смо додатно да средимо вртиће да бисмо могли да их примимо. То је значило и додатна запошљавања у Предшколској установи „Драгољуб Удицки“. Радимо пројекат за доградњу односно изградњу новог вртића. У плану је нови Центар за социјални рад, нови фудбалски стадион, реконструкција атлетског стадиона. У два насеља следеће године треба да отпочну радови на канализационој мрежи. У завршници је пројекат новог Дома здравља – каже Лукач и додаје да се локална самоуправа труди да све што од ње зависи, на време и спреми.

Око 160 домаћинстава енергетски збринуто

Са 15 милиона динара из градског буџета Кикинда је ове године суфинансирала санацију енергетске ефикасности кућа и станова на својој територији, при чему не треба заборавити ни учешће Министарства рударства и енергетике. Како каже градоначелник Никола Лукач, ове године је то урађено са више искуства и доста више новца. Више од 160 домаћинстава за две године је обухваћено том мером. Сва је прилика да ће и догодине 10 до 12 милиона  динара на почетку бити обезбеђено за санацију енергетске ефикасности домаћинстава, која је по реакцијама Кикинђана, добар потез.

Два милиона динара за куповину бицикала

Градска власт у Кикинди ове године је први пут расписала конкурс за суфинансирање куповине бицикала и по обећањима градоначелника Николе Лукача, Кикинђани и догодине могу да очекују ову погодност.

Према Лукачевим речима, у градском буџету за ту намену издвојен је милион динара у намери да се по 10.000 динара додели грађанима за куповину бицикала. Како се на конкурс пријавило 214 суграђана одлучено је да се свима изађе у сусрет. Ребалансом буџета учешће града у реализацији те акције увећано за још нешто више од милион динара. Намера је да се и у 2023. години спроведе акција отприлике у истом обиму.

        С. Аничић Илић

        З. Милосављевић

Пише:
Пошаљите коментар