ДАНИ ПОЉОПРИВРЕДЕ И НИКОЉДАНСКИ ФЕСТИВАЛ РАКИЈЕ У СЕНТИ Браћа Кравић ИСПЕКЛА НЕНАДМАШНУ ВИЉАМОВКУ; Оцењивано РЕКОРДНИХ 813 УЗОРАКА
СЕНТА: Дани пољопривреде приређени су протеклог викенда осми пут у Сенти, заједно са 24. Међународним Никољданским фестивалом ракије, 12. Војвођанском кулинарском и прехрамбеном изложбом и презентацијом старих заната.
Манифестацију је организовало Удружење пољопривредника Сенте, а у Хали спортова своје прехрамбене и занатске производе и рукотворине представило је 138 излагача из војвођанских места.
На Никољданском фестивалу ракије, који је један од највећих у региону, међународни жири оцењивао је рекордан број од 813 узорака природне домаће ракије. Шампионски пехар за апсолутно најбољу ракију фестивала понела је Пецара „Браћа Кравић“ Милоша и Данила Кравића из Велебита, за ракију виљамовку, којима је припао и шампионски пехар. Браћа Кравић већ три деценије заједнички се баве производњом квалитетних домаћих воћних ракија, пре свега кајсијеваче, виљамовке и дуњеваче, за које су до сада освојили око 350 признања на домаћим и међународним такмичењима.
– Основ свега је квалитетно зрело воће, створити одговарајуће техничко–технолошке услове, испоштовати технологију и на време одрадити ферментацију и резултат не може да изостане. У оцењивању добре ракије нијансе су између бронзане и златне медаље, а евидентно је да се квалитет препознаје и да нам је то донело шампионску титулу за виљамовку из овогодишње продукције – истиче Данило Кравић.
За најбољег произвођача ракије на фестивалу проглашен је Сава Стајић из Каћа, који је за оцену понудио 20 узорака ракије и освојио четири златне, девет сребрних и седам бронзаних медаља
Жири је оцењивао чак 41 врсту воћних ракија, а шампионски пехари додељени за 16 врста ракије, где је оцењивано више од десет узорака капљице. Мајстор Првог реда витезова ракије у Србији „Свети Никола“ из Сенте Миклош Нађ наглашава да су произвођачи за оцену понудили ракије доброг квалитета па је једна петина оцењиваних завредила златне медаље, око 30 посто сребрних и око 20 посто бронзаних одличја.
Пехарима награђени и други произвођачи
Пехаре су такође подигли и Роберт Белош из Мокрина за дуњевачу, Јосип Дулић из Суботице за јабуковачу, Рихард Пожар из Аде за кајсијевачу, Атила Сабо из Каранца (Хрватска) за комовицу, Роберт Ковач из Бачких Винограда за крушковачу и Геза Данко из Дунахарастија (Мађарска) за лозовачу.
Међу најбољима су и Јанош Кулачик из Сегедина за шљивовицу, Фердинанд Погачан из Деве (Румунија) за ракију од смокве, Шандор Сабо из Јашкишера (Мађарска) за трешњевачу, Мироје Штурановић из Суботице за вишњевачу, Золтан Тимар из Рожнаве за ракију од шумског воћа, Арпад Шите из Румуније за мешану воћну ракију и Мирослав Ивковић из Љуга у категорији одлажалих ракија.
- Сматрамо да овај фестивал сваке године доприноси не само повећању производње, него у побољшању квалитета домаћих природних воћних ракија, која се свакоме може препоручити за конзумирање – истиче Нађ.
За најбољег произвођача ракије на фестивалу проглашен је Сава Стајић из Каћа, који је за оцену понудио 20 узорака ракије и освојио четири златне, девет сребрних и седам бронзаних медаља. За најбољег произвођача ракије од малина из Мађарске проглашен је Арпад Фаркаш, из Румуније Шандор Бутка, из Словачке Балинт Варга и Хрватске Јанош Пинкерт.
Текст и фото: М. Митровић