DANI POLJOPRIVREDE I NIKOLJDANSKI FESTIVAL RAKIJE U SENTI Braća Kravić ISPEKLA NENADMAŠNU VILJAMOVKU; Ocenjivano REKORDNIH 813 UZORAKA
SENTA: Dani poljoprivrede priređeni su proteklog vikenda osmi put u Senti, zajedno sa 24. Međunarodnim Nikoljdanskim festivalom rakije, 12. Vojvođanskom kulinarskom i prehrambenom izložbom i prezentacijom starih zanata.
Manifestaciju je organizovalo Udruženje poljoprivrednika Sente, a u Hali sportova svoje prehrambene i zanatske proizvode i rukotvorine predstavilo je 138 izlagača iz vojvođanskih mesta.
Na Nikoljdanskom festivalu rakije, koji je jedan od najvećih u regionu, međunarodni žiri ocenjivao je rekordan broj od 813 uzoraka prirodne domaće rakije. Šampionski pehar za apsolutno najbolju rakiju festivala ponela je Pecara „Braća Kravić“ Miloša i Danila Kravića iz Velebita, za rakiju viljamovku, kojima je pripao i šampionski pehar. Braća Kravić već tri decenije zajednički se bave proizvodnjom kvalitetnih domaćih voćnih rakija, pre svega kajsijevače, viljamovke i dunjevače, za koje su do sada osvojili oko 350 priznanja na domaćim i međunarodnim takmičenjima.
– Osnov svega je kvalitetno zrelo voće, stvoriti odgovarajuće tehničko–tehnološke uslove, ispoštovati tehnologiju i na vreme odraditi fermentaciju i rezultat ne može da izostane. U ocenjivanju dobre rakije nijanse su između bronzane i zlatne medalje, a evidentno je da se kvalitet prepoznaje i da nam je to donelo šampionsku titulu za viljamovku iz ovogodišnje produkcije – ističe Danilo Kravić.
Za najboljeg proizvođača rakije na festivalu proglašen je Sava Stajić iz Kaća, koji je za ocenu ponudio 20 uzoraka rakije i osvojio četiri zlatne, devet srebrnih i sedam bronzanih medalja
Žiri je ocenjivao čak 41 vrstu voćnih rakija, a šampionski pehari dodeljeni za 16 vrsta rakije, gde je ocenjivano više od deset uzoraka kapljice. Majstor Prvog reda vitezova rakije u Srbiji „Sveti Nikola“ iz Sente Mikloš Nađ naglašava da su proizvođači za ocenu ponudili rakije dobrog kvaliteta pa je jedna petina ocenjivanih zavredila zlatne medalje, oko 30 posto srebrnih i oko 20 posto bronzanih odličja.
Peharima nagrađeni i drugi proizvođači
Pehare su takođe podigli i Robert Beloš iz Mokrina za dunjevaču, Josip Dulić iz Subotice za jabukovaču, Rihard Požar iz Ade za kajsijevaču, Atila Sabo iz Karanca (Hrvatska) za komovicu, Robert Kovač iz Bačkih Vinograda za kruškovaču i Geza Danko iz Dunaharastija (Mađarska) za lozovaču.
Među najboljima su i Janoš Kulačik iz Segedina za šljivovicu, Ferdinand Pogačan iz Deve (Rumunija) za rakiju od smokve, Šandor Sabo iz Jaškišera (Mađarska) za trešnjevaču, Miroje Šturanović iz Subotice za višnjevaču, Zoltan Timar iz Rožnave za rakiju od šumskog voća, Arpad Šite iz Rumunije za mešanu voćnu rakiju i Miroslav Ivković iz Ljuga u kategoriji odlažalih rakija.
- Smatramo da ovaj festival svake godine doprinosi ne samo povećanju proizvodnje, nego u poboljšanju kvaliteta domaćih prirodnih voćnih rakija, koja se svakome može preporučiti za konzumiranje – ističe Nađ.
Za najboljeg proizvođača rakije na festivalu proglašen je Sava Stajić iz Kaća, koji je za ocenu ponudio 20 uzoraka rakije i osvojio četiri zlatne, devet srebrnih i sedam bronzanih medalja. Za najboljeg proizvođača rakije od malina iz Mađarske proglašen je Arpad Farkaš, iz Rumunije Šandor Butka, iz Slovačke Balint Varga i Hrvatske Janoš Pinkert.
Tekst i foto: M. Mitrović