Ангио сале у Суботици, Зрењанину и Сомбору
Опште болнице у Суботици, Сомбору и Зрењанину добиће за 90 дана ангио сале, а уговор о набавци опреме за катетеризацију потписали су јуче Управа за капитална улагања Војводине и компанија “Сименс”. Набавком ангио-сала за ове три опште болнице обезбеђујуе се бржа дијагностика и збрињавање пацијената са срчаним болестима, које су у Војводини најчешћи узрок смртности.
Компанија “Сименс Хелткер”, с којом је јуче потписан уговор, обезбеђује опрему за катетеризацију вредну 138.150.000 динара, за све три ангио сале. Заштитна опреме од јонизујућег значаја кошта 4.370.004 динара и њу ће обезбедити Друштво за спољну и унутрашњу трговину “Медиком” из Шапца, за шта је уговор закључен 28. априла.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић истакао да набавка три нове ангио-сале представља један од најзначајнијих помака у обезбеђивању услова за квалитетнију здравствену заштиту у Војводини.
„Ангио-сале су важне у када је реч о санацији последица од кардиоваскуларних болести, а тренутно постоје само у Новом Саду, односно у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине. Већ у другој половини године нове ангио сале биће сукцесивно унете у здравствени систем, то јест у регионалне здравствене центре у Суботици, Сомбору и Зрењанину”, рекао је Мировић и истакао да ће то у пракси значити адекватнију, бољу и квалитетнију дијагностику и збрињавање пацијената са срчаним обољењима у овим деловима Војводине, што је огроман успех за Покрајинску владу и за здравство у Војводини и у целој нашој земљи.
Покрајински секретар задужен за здравство доцент др Зоран Гојковић рекао је да су едукације лекара из болница у Суботици, Сомбору и Зрењанину у току још од августа прошле године у Институтут за КВБВ у Сремској Каменици.
“Када једна екипа заврши едукацију, почиње се с едукацијом наредне екипе. Све три болнице имају кадрове у Институту и обучено је комплетно особље, а ради се под супервизијом лекара с Института”, рекао је Гојковић и истакао да ће екипе бити спремне када ангио-сале буду у функцији, али да ће на почетку лекари радити под супервизијом колега с Института у Каменици.
Напоменуо је и да следи наставак едукације запослених у ове три болнице, за шта су задужени најугледнији кардиолози из нашег здравственог система, из Института за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици, а потом и за завршетак уређења простора у којима ће бити смештене ангио-сале.
“До краја године имаћемо један сасвим нови квалитет у здравственом систему Војводине, и то је можда најзначајнија вест када је реч о реконструкцији здравственог система код нас”, додао је Мировић.
Директорка компаније “Сименс Хелткер” Маријана Ђорђевић истакла је да Србија, нажалост, спада међу прве земље у Европи када је реч о кардиоваскуларним болестима, због чега је похвалила иницијативу да се пацијентима из Суботице, Зрењанина, Сомбора, који нису у могућности да правовремено дођу до Института за кардиоваскуларне болести у Сремској Каменици, обезбеди адекватно лечење. Навела је да ће “Сименс” испоручити три најсавременије ангио-сале из свог портфолија, с најсавременијим софтверима за визуелизацију стента, за неуролошке и друге процедуре, при чему ће зрачење за пацијенте и особље које ће радити бити минимално.
“Ми смо дугогодишњи партнери и Управе за капитална улагања Војводине и других еминентних установа у Војводини у области здравства. Они имају искустава с нашом опремом и с нашом сервисном подршком, тако да је ово само наставак, надам се, успешне сарадње”, казала је Ђорђевић.
Љ. Петровић
Фото: С. Шушњевић