Angio sale u Subotici, Zrenjaninu i Somboru
Opšte bolnice u Subotici, Somboru i Zrenjaninu dobiće za 90 dana angio sale, a ugovor o nabavci opreme za kateterizaciju potpisali su juče Uprava za kapitalna ulaganja Vojvodine i kompanija “Simens”. Nabavkom angio-sala za ove tri opšte bolnice obezbeđujue se brža dijagnostika i zbrinjavanje pacijenata sa srčanim bolestima, koje su u Vojvodini najčešći uzrok smrtnosti.
Kompanija “Simens Heltker”, s kojom je juče potpisan ugovor, obezbeđuje opremu za kateterizaciju vrednu 138.150.000 dinara, za sve tri angio sale. Zaštitna opreme od jonizujućeg značaja košta 4.370.004 dinara i nju će obezbediti Društvo za spoljnu i unutrašnju trgovinu “Medikom” iz Šapca, za šta je ugovor zaključen 28. aprila.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović istakao da nabavka tri nove angio-sale predstavlja jedan od najznačajnijih pomaka u obezbeđivanju uslova za kvalitetniju zdravstvenu zaštitu u Vojvodini.
„Angio-sale su važne u kada je reč o sanaciji posledica od kardiovaskularnih bolesti, a trenutno postoje samo u Novom Sadu, odnosno u Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine. Već u drugoj polovini godine nove angio sale biće sukcesivno unete u zdravstveni sistem, to jest u regionalne zdravstvene centre u Subotici, Somboru i Zrenjaninu”, rekao je Mirović i istakao da će to u praksi značiti adekvatniju, bolju i kvalitetniju dijagnostiku i zbrinjavanje pacijenata sa srčanim oboljenjima u ovim delovima Vojvodine, što je ogroman uspeh za Pokrajinsku vladu i za zdravstvo u Vojvodini i u celoj našoj zemlji.
Pokrajinski sekretar zadužen za zdravstvo docent dr Zoran Gojković rekao je da su edukacije lekara iz bolnica u Subotici, Somboru i Zrenjaninu u toku još od avgusta prošle godine u Institutut za KVBV u Sremskoj Kamenici.
“Kada jedna ekipa završi edukaciju, počinje se s edukacijom naredne ekipe. Sve tri bolnice imaju kadrove u Institutu i obučeno je kompletno osoblje, a radi se pod supervizijom lekara s Instituta”, rekao je Gojković i istakao da će ekipe biti spremne kada angio-sale budu u funkciji, ali da će na početku lekari raditi pod supervizijom kolega s Instituta u Kamenici.
Napomenuo je i da sledi nastavak edukacije zaposlenih u ove tri bolnice, za šta su zaduženi najugledniji kardiolozi iz našeg zdravstvenog sistema, iz Instituta za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, a potom i za završetak uređenja prostora u kojima će biti smeštene angio-sale.
“Do kraja godine imaćemo jedan sasvim novi kvalitet u zdravstvenom sistemu Vojvodine, i to je možda najznačajnija vest kada je reč o rekonstrukciji zdravstvenog sistema kod nas”, dodao je Mirović.
Direktorka kompanije “Simens Heltker” Marijana Đorđević istakla je da Srbija, nažalost, spada među prve zemlje u Evropi kada je reč o kardiovaskularnim bolestima, zbog čega je pohvalila inicijativu da se pacijentima iz Subotice, Zrenjanina, Sombora, koji nisu u mogućnosti da pravovremeno dođu do Instituta za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, obezbedi adekvatno lečenje. Navela je da će “Simens” isporučiti tri najsavremenije angio-sale iz svog portfolija, s najsavremenijim softverima za vizuelizaciju stenta, za neurološke i druge procedure, pri čemu će zračenje za pacijente i osoblje koje će raditi biti minimalno.
“Mi smo dugogodišnji partneri i Uprave za kapitalna ulaganja Vojvodine i drugih eminentnih ustanova u Vojvodini u oblasti zdravstva. Oni imaju iskustava s našom opremom i s našom servisnom podrškom, tako da je ovo samo nastavak, nadam se, uspešne saradnje”, kazala je Đorđević.
LJ. Petrović
Foto: S. Šušnjević