ОВА ЕВРОПСКА ЗЕМЉА УВЕЛА ЧЕТВОРОДНЕВНУ РАДНУ НЕДЕЉУ Плате исте, продуктивност већа, радници без стреса!
Између 2020. и 2022. године, 51 посто радника у овој земљи прихватило је понуду скраћене радне седмице, известила су два института, напомињући како је тај постотак вероватно још виши данас.
Прошле године, Исланд је забележио бржи економски раст од већине европских земаља, а стопа незапослености једна је од најнижих у Европи, наводе Autonomy Институте из Уједињеног Краљевства и Исландско удружење за одрживост и демокрацију (Алда), преноси Тпортал.
Равнотежа пословног и приватног
"Ово истраживање показује стварну причу о успеху: краћа радна недеља постала је широко прихваћена на Исланду а економија је снажна по бројним показатељима", изјавио је Гудмундур Д. Харалдсон, истраживач у Алдију.
У два велика експеримента спроведена између 2015. и 2019. године, запослени у јавном сектору на Исланду радили су 35-36 сати недељно без смањења плате. Многи учесници раније су радили 40 сати недељно.
У експериментима је учествовало 2.500 особа – више од један посто исландске радне популације у то време – а циљ је био одржати или повећати продуктивност уз побољшање равнотеже између пословног и приватног живота.
Добробит радника на првом месту
Истраживачи су открили да је продуктивност у већини радних места остала иста или се побољшала, док се добробит радника "драстично" повећала у разним мерилима, од перципираног стреса и исцрпљености до здравља и равнотеже између пословног и приватног живота, преноси портал.
Након ових покуса, исландски синдикати преговарали су о скраћењу радног времена за десетине хиљада својих чланова широм земље.
Према најновијим подацима Међународног монетарног фонда, у 2023. години исландска економија нарасла је пет посто, што је једна од највиших стопа међу богатијим европским економијама.
То је знатно више од просечне стопе раста земље од само два посто у деценији између 2006. и 2015. године.
Међутим, ММФ предвиђа знатно спорији раст на Исланду ове и идуће године.