(НЕ)ПРИСТОЈНА ПОНУДА ТРАМПА ЗА УКРАЈИНУ Тражи природне ресурсе, не нуди безбедносне гаранције
КИЈЕВ: Администрација америчког председника Доналда Трампа је у новом предлогу позвала Украјину да препусти САД половину прихода од природних ресурса, укључујући минерале, гас и нафту, као и зараде од лука и друге инфраструктуре, пренео је данас Њујорк тајмс, након увида у предлог.
Истовремено, у споразуму се не наводе безбедносне гаранције и обавезе САД према Украјини, али је истакнута намера Вашингтона да пружи дугорочну финансијску помоћ Кијеву.
У новом документу се наводи да ће приходи од украјинских ресурса бити усмерени у фонд у којем САД имају 100 одсто финансијских удела и да Украјина треба да доприноси фонду док се не достигне 500 милијарди долара, што је Трамп од Кијева захтевао у замену за америчку помоћ.
Њујорк тајмс наводи да та сума далеко премашује стварне приходе које Украјина остварује од ресурса, а који су прошле године износили 1,1 милијарду долара, што је више од четири пута веће од вредности америчке помоћи Украјини.
Сума од 500 милијарди долара није поменута у претходној верзији споразума, коју је украјински председник Володимир Зеленски одбио да потпише, а није познато да ли Трамп захтева овај новац у замену за претходну помоћ САД или се то односити и на будућу подршку.
У документу се такође наводи да би САД могле да пошаљу додатну помоћ Украјини у будућности, али да би Кијев морао да уложи у фонд суму једнаку двоструком износу који би Сједињене Државе евентуално дале Украјини након потписивања споразума.
У ревидираном предлогу се наводи да би Сједињене Државе могле да реинвестирају део прихода у послератну обнову Украјине, укључујући улагање у развој подземних средстава и инфраструктуре земље.
Нови нацрт споразума укључује и одредбе за приходе са територија које се тренутно налазе под руском управом, у случају да буду ослобођене, а удео прихода од ресурса који се доприносе фонду са ослобођених подручја износио би 66 одсто.
Два извора су за Њујорк тајмс рекла да би САД могле да уклоне клаузулу према којој се споразум ставља под надлежност суда у Њујорку због забринутости Кијева за правни статус Украјине у случају спора.
Трампова администрација је сугерисала да би само присуство америчких економских интереса у Украјини представљало безбедносну гаранцију за Кијев, а упркос притиску америчких званичника на Зеленског, још увек није познато да ли ће украјински лидер потписати споразум.