(NE)PRISTOJNA PONUDA TRAMPA ZA UKRAJINU Traži prirodne resurse, ne nudi bezbednosne garancije
KIJEV: Administracija američkog predsednika Donalda Trampa je u novom predlogu pozvala Ukrajinu da prepusti SAD polovinu prihoda od prirodnih resursa, uključujući minerale, gas i naftu, kao i zarade od luka i druge infrastrukture, preneo je danas Njujork tajms, nakon uvida u predlog.
Istovremeno, u sporazumu se ne navode bezbednosne garancije i obaveze SAD prema Ukrajini, ali je istaknuta namera Vašingtona da pruži dugoročnu finansijsku pomoć Kijevu.
U novom dokumentu se navodi da će prihodi od ukrajinskih resursa biti usmereni u fond u kojem SAD imaju 100 odsto finansijskih udela i da Ukrajina treba da doprinosi fondu dok se ne dostigne 500 milijardi dolara, što je Tramp od Kijeva zahtevao u zamenu za američku pomoć.
Njujork tajms navodi da ta suma daleko premašuje stvarne prihode koje Ukrajina ostvaruje od resursa, a koji su prošle godine iznosili 1,1 milijardu dolara, što je više od četiri puta veće od vrednosti američke pomoći Ukrajini.
Suma od 500 milijardi dolara nije pomenuta u prethodnoj verziji sporazuma, koju je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski odbio da potpiše, a nije poznato da li Tramp zahteva ovaj novac u zamenu za prethodnu pomoć SAD ili se to odnositi i na buduću podršku.
U dokumentu se takođe navodi da bi SAD mogle da pošalju dodatnu pomoć Ukrajini u budućnosti, ali da bi Kijev morao da uloži u fond sumu jednaku dvostrukom iznosu koji bi Sjedinjene Države eventualno dale Ukrajini nakon potpisivanja sporazuma.
U revidiranom predlogu se navodi da bi Sjedinjene Države mogle da reinvestiraju deo prihoda u posleratnu obnovu Ukrajine, uključujući ulaganje u razvoj podzemnih sredstava i infrastrukture zemlje.
Novi nacrt sporazuma uključuje i odredbe za prihode sa teritorija koje se trenutno nalaze pod ruskom upravom, u slučaju da budu oslobođene, a udeo prihoda od resursa koji se doprinose fondu sa oslobođenih područja iznosio bi 66 odsto.
Dva izvora su za Njujork tajms rekla da bi SAD mogle da uklone klauzulu prema kojoj se sporazum stavlja pod nadležnost suda u Njujorku zbog zabrinutosti Kijeva za pravni status Ukrajine u slučaju spora.
Trampova administracija je sugerisala da bi samo prisustvo američkih ekonomskih interesa u Ukrajini predstavljalo bezbednosnu garanciju za Kijev, a uprkos pritisku američkih zvaničnika na Zelenskog, još uvek nije poznato da li će ukrajinski lider potpisati sporazum.