Европска Унија у ризичном потезу!
НА ПОМОЛУ ДИРЕКТАН СУКОБ С РУСИЈОМ? ЕУ формира војну коалицију за акцију у Украјини
Европска унија тренутно разматра могућност формирања војне коалиције састављене од пет до осам земаља које би послале трупе у Украјину.
Ова иницијатива наглашава намеру неких европских земаља да предузму одлучне кораке у подршци Украјини, посебно у контексту све интензивнијег сукоба са Русијом.
Међутим, постоји јасна подела међу земљама чланицама ЕУ у вези са овом иницијативом. На пример, Пољска је јасно ставила до знања да неће слати своје трупе у Украјину, чак ни након прекида ватре. Ова одлука долази упркос великој војној и логистичкој подршци коју је Пољска пружила Украјини од почетка сукоба.
Руске власти су реаговале на ове информације изражавајући забринутост због могућности распоређивања мировних снага на украјинској територији. Према подацима Руске спољне обавештајне службе (СВР), Запад планира да у Украјину пошаље мировни контингент од око 100.000 војника. Москва види овај потез као покушај де фацто окупације Украјине.
Формирање војне коалиције за слање трупа у Украјину могло би имати далекосежне последице за јединство Европске уније. Државе које су спремне да пошаљу трупе могле би преузети водећу улогу у обликовању европске политике према Украјини, док би друге чланице, попут Пољске, могле изразити неслагање и дистанцирати се од оваквих иницијатива. Ово би могло додатно продубити поделе унутар ЕУ, посебно у контексту све веће зависности европских земаља од америчке подршке кроз НАТО.
Иницијатива за формирање војне коалиције у Украјини показује да неки западни актери разматрају радикалније кораке у сукобу са Русијом. Међутим, овакав потез носи са собом значајне ризике, укључујући могућност ескалације сукоба, повећање тензија унутар ЕУ и компликације у односима са НАТО-ом. Такође, слање великог броја војника у Украјину захтева значајне ресурсе и координацију, што би могло бити изазовно за земље које већ имају унутрашње политичке и економске проблеме.