ПОПЛАВЕ у БиХ и Републици Српској! УГРОЖЕНЕ ОПШТИНЕ, куће под водом, у Приједору ПРОГЛАШЕНА ВАНРЕДНА ОДБРАНА!
Кише које су претходних дана падале у Босни и Херцеговини изазвале су велике проблеме и за мјештане Санског Моста. Више месних заједница у Санском Мосту на северозападу БИХ одсечено је од остатка општине, а проблем су изазвале и подземне воде које су почеле да се појављују након обилних падавина протеклих дана.
Подземне воде су поплавиле подрумске просторије Општине Сански Мост и угрозиле архивски материјал који је ускладиштен на том месту, преноси Клиx.ба
Због подземних вода посебно тешка ситуација је била на десној обали Сане, а током ноћи су ангажоване пумпе за избацивање воде и подизани насипи од врећа испуњених песком.
Током ноћи дошло је до опадања водостаја, а јутрос у седам сати водостај Сане износио 439 цм, док је у поноћ био 456 цм.
Такође и водостај Блихе је мањи у односу на онај измерени у поноћ и јутрос у седам сати је износио 134,8 цм, наводи Клиx.ба.
У Приједору проглашено стање ванредне одбране
Због кише која пада, поплављене су бројне општине и градови у Републици Српској.
У Лакташима, Градишци и Челинцу је због пораста водостаја река, проглашено ванредно стање, али је, према последњим подацима, водостај у опадању.
И у Приједору је проглашено стање ванредне одбране од поплава.
Синоћ су у приједорском насељу Гомјеница, поплављени поједини стамбени и помоћни објекти, пренела је РТРС.
Вода је продрла у више домаћинства, поплавила пољопривредно земљиште, поплавила занатске радионице.
Од синоћ су на терену припадници Територијалне ватрогасно-спасилачке јединице Приједор који су коришћењем чамаца и ватрогасне механизације помагали мештанима.
Због изливања воде на коловоз и одрона, обустављен је саобраћај на путним правцима на магистралном путу Костајница-Козарска Дубица на излазу из Костајнице и у месту Шпиља, саопштено је из Ауто-мото савеза.
Водостај Уне расте и прешла је коту ванредне одбране од поплава, изјавио је за РТРС Александар Пашић, портпарол општине Костајница.
"Бранимо куће у доњем делу општине, распоређене су вреће и довезене додатне пумпе", изјавио је Пашић.
"Ноћ је протекла мирно и није било захтева грађана", рекао је Срђан Келечевић из Цивилне заштите Лакташи.
На подручју општине Србац поплављено је тридесетак кућа, углавном у селима Лијевче поља уз леву обала Врбаса.
Оспособљена је путна комуникација од Српца до Дервенте, која је била у прекиду.
Стабилизује се ситуација у Бањалуци, Врбас и Босна у опадању.
Ноћ је протекла мирно, позива од грађана нису имали, а дежурне екипе су биле на терену целу ноћ, рекао је за РТРС Петар Чанковић из бањалучког Одсека за послове Цивилне заштите.
Ниво Врбаса у Делибашином селу и у Бочцу је у стагнацији. Ниво реке Врбање је у константном опадању. У Бањалуци је ванредна ситуација проглашена у 16 насеља. Поплављена су домаћинства, а вода је продрла у објекте у пословној зони Рамићи. Мост у Трну пуштен је у саобраћај.
"Реке Врбас и Босна су у опадању и нема потребе за ширењем панике, али ни простора за опуштање", истакао је синоћ, директор Републичке управе цивилне заштите Борис Трнинић.