scattered clouds
1°C
22.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У ВОДОВОДУ НАЈАВИЛИ ГРАДЊУ НОВОГ БУНАРА И ФАБРИКЕ ВОДЕ До краја априла нормализација у водоснабдевању

22.02.2025. 15:54 19:06
Извор:
Дневник
1
Фото: Дневник/Ј.Вукашиновић

До краја априла нормализација у водоснабдевању

Регенерације три бунара бунара биће завршене до краја априла, чиме ће бити нормализовано водоснабдевање у граду, саопштено је данас на конференцији за медије ЈКП „Водовод и канализација“.  Најављена је и градња новог БХД бунара на Петроварадинској ади, првог након 25 година, који би требало да буде у функцији до 2026. године. 

1
Фото: Дневник/Ј.Вукашиновић

- Суочавамо се са зимском сушом, имамо историјски низак ниво водостаја Дунава, што утиче на подземне воде и рад бунара, што потврђује и извештај Хидрометеоролошкг завода - објаснио је директор ЈКП „Водовод и канализација“ Урош Лончар. - Раде се регенерације три бунара и зато имамо рестрикције ноћу, што би требало да буде завршено до краја априла и тада ће бити стабилизован притисак и бићемо спремни за лето. Претходног лета били смо једини град у Србији који није имао рестрикције. Многе ствари смо започели али немамо магични штапић да све одједном решимо. 

О плановима „Водовода и канализације“  говорила је главни инжењер у том предузећу Иконија Караџић, која је објаснила да Нови Сад оскудева с изворима сирове воде и да су места за градњу нових бунара ограничена.  

- Имамо само три изворишта Штранд, Петроварадинска ада, Ратно острво, где је планирана будућа фабрика воде, али је пре тога требало решити имовинско правне односе, јер је земљиште било у приватној својини -  рекла је Иконија Караџић. - Када се изграде нови бунари и Фабрика воде град неће бити у проблемима у којима је данас. Извориште Штранд угашено је 2008. године због фекалног загађења. Канализација на Лиману 1 и 2 у том моменту била је стара неких 40-50 година. 

Требало је урадити пројектно-техничку документацију, наћи средства за реконструкцију и замену дотрајале канализације, како би се стекли услови да се извориште врати у функцију. Тај посао приводи се крају, преостаје да се заврши још један колектор и неких километар мреже. У међувремену се кренуло с враћањем у функцију изворишта и већ два бунара у функцији, 2022. и 2024. године. Одобрена су нам средства за још један БХД 3 бунар у овој години, тако да ће до јануара 2026. године, од шест бунара на изворишту Штранд, три бити у функцији. 

Према њеним речима од свих изворишта постоје само три места где се могу градити нови бунари.

- Добили смо средства за почетак изградње првог БХД бунара на Петроварадинској ади и у првој фази радићемо бушење окна и утискивање дренова.  У 2025. години имамо и девет регенерација бунара, из сопствених средстава предузећа, и то је оно што сад радимо, чистимо дренове у бунарима и повећавамо капацитет. Утискивање дренова је компликована и озбиљнија метода и у овој години планирамо утискивање дренова на два бунара и остаје нам да дренове утиснемо на седам бунара, тако да би онда цело извориште, са 21 једним бунаром, колико их сада имамо, имало нове дренове. Тиме би би били мало изнад црвене линије, док се извориште не прошири и изгради нова фабрика воде – објаснила је Караџић. 

Технички директор Никица Ивић каже да су ноћне рестрикције уведене како би се покрила дневна потрошња. Он је истакао и да је вода задовољавајућег квалитета, што, како је подсетио, контролише Завод за јавно здравље Војводине, те да се током регенерације бунара, пре свега, води рачуна о квалитету, па тек онда о квантитету. 

- План је да до краја априла завршимо три регенерације бунара, чиме ћемо добити прве ефекте, нове количине воде, а надамо се повећању количина подземних вода, јер улазимо у период када би тај ниво требало да расте. Један бунар на Петроварадинској ади је из предострожности ван функције и на испирању, тако да чекамо позитивне резултате воде да би га вратили у функцију - објаснио је Ивић. 

Према његовим речима на јесен ће бити настављена регенерација  бунара и то су ти краткорочни потези, који се могу извести и дају прве ефекте. 

-Средњерочни су утискивање нових дренова на бунарима, од којих неки нису у функцији. Ефекте утискивања на два рени бунара добићемо тек 2026. године. Са тим средњерочним планом за наредне две до две и по године имали би количину воде која би требало да задовољи потребе града – предочио је Ивић.

Технички директор „Водовода и канализације“ напомиње да се град изузетно брзо шири, па самим тим расте и број становника, а потребе за водом превазишле су постојеће капацитете.

- Из тог разлога имамо дугорочни план, те су значајна средства издвојена за почетак израде обимне пројектно-техничке документације за проширење изворишта Ратно острво у залеђу - рекао је Никица Ивић. 

- Том документацијом биће обрађени водозахватни део, прерадни и инфилтрациони део, израда нових бунара, додатна фабрика за прераду воде, од 300 плус 300, односно 600 литара воде у секунди, као и потисни магистрални цевовод, који ће ићи према западном делу града. Тим активностима би такорећи стигли воз за 2031.-2041. годину. Процењено је да ће израда документације трајати две године. Извођење радова и све остало што следи после тога је тај дугорочни план, а за око пет година могу се очекивати нове количине воде, са тог проширеног дела изворишта, где су у залеђу велике залихе воде.

Ивић је истакао да град мора имати изворишне капацитете за око 20 одсто веће од потреба, да када се као што је то тренутно случај ради регенерација бунара, становници то не осете.  
 

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар