U VODOVODU NAJAVILI GRADNJU NOVOG BUNARA I FABRIKE VODE Do kraja aprila normalizacija u vodosnabdevanju
Do kraja aprila normalizacija u vodosnabdevanju
Regeneracije tri bunara bunara biće završene do kraja aprila, čime će biti normalizovano vodosnabdevanje u gradu, saopšteno je danas na konferenciji za medije JKP „Vodovod i kanalizacija“. Najavljena je i gradnja novog BHD bunara na Petrovaradinskoj adi, prvog nakon 25 godina, koji bi trebalo da bude u funkciji do 2026. godine.
- Suočavamo se sa zimskom sušom, imamo istorijski nizak nivo vodostaja Dunava, što utiče na podzemne vode i rad bunara, što potvrđuje i izveštaj Hidrometeorološkg zavoda - objasnio je direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ Uroš Lončar. - Rade se regeneracije tri bunara i zato imamo restrikcije noću, što bi trebalo da bude završeno do kraja aprila i tada će biti stabilizovan pritisak i bićemo spremni za leto. Prethodnog leta bili smo jedini grad u Srbiji koji nije imao restrikcije. Mnoge stvari smo započeli ali nemamo magični štapić da sve odjednom rešimo.
O planovima „Vodovoda i kanalizacije“ govorila je glavni inženjer u tom preduzeću Ikonija Karadžić, koja je objasnila da Novi Sad oskudeva s izvorima sirove vode i da su mesta za gradnju novih bunara ograničena.
- Imamo samo tri izvorišta Štrand, Petrovaradinska ada, Ratno ostrvo, gde je planirana buduća fabrika vode, ali je pre toga trebalo rešiti imovinsko pravne odnose, jer je zemljište bilo u privatnoj svojini - rekla je Ikonija Karadžić. - Kada se izgrade novi bunari i Fabrika vode grad neće biti u problemima u kojima je danas. Izvorište Štrand ugašeno je 2008. godine zbog fekalnog zagađenja. Kanalizacija na Limanu 1 i 2 u tom momentu bila je stara nekih 40-50 godina.
Trebalo je uraditi projektno-tehničku dokumentaciju, naći sredstva za rekonstrukciju i zamenu dotrajale kanalizacije, kako bi se stekli uslovi da se izvorište vrati u funkciju. Taj posao privodi se kraju, preostaje da se završi još jedan kolektor i nekih kilometar mreže. U međuvremenu se krenulo s vraćanjem u funkciju izvorišta i već dva bunara u funkciji, 2022. i 2024. godine. Odobrena su nam sredstva za još jedan BHD 3 bunar u ovoj godini, tako da će do januara 2026. godine, od šest bunara na izvorištu Štrand, tri biti u funkciji.
Prema njenim rečima od svih izvorišta postoje samo tri mesta gde se mogu graditi novi bunari.
- Dobili smo sredstva za početak izgradnje prvog BHD bunara na Petrovaradinskoj adi i u prvoj fazi radićemo bušenje okna i utiskivanje drenova. U 2025. godini imamo i devet regeneracija bunara, iz sopstvenih sredstava preduzeća, i to je ono što sad radimo, čistimo drenove u bunarima i povećavamo kapacitet. Utiskivanje drenova je komplikovana i ozbiljnija metoda i u ovoj godini planiramo utiskivanje drenova na dva bunara i ostaje nam da drenove utisnemo na sedam bunara, tako da bi onda celo izvorište, sa 21 jednim bunarom, koliko ih sada imamo, imalo nove drenove. Time bi bi bili malo iznad crvene linije, dok se izvorište ne proširi i izgradi nova fabrika vode – objasnila je Karadžić.
Tehnički direktor Nikica Ivić kaže da su noćne restrikcije uvedene kako bi se pokrila dnevna potrošnja. On je istakao i da je voda zadovoljavajućeg kvaliteta, što, kako je podsetio, kontroliše Zavod za javno zdravlje Vojvodine, te da se tokom regeneracije bunara, pre svega, vodi računa o kvalitetu, pa tek onda o kvantitetu.
- Plan je da do kraja aprila završimo tri regeneracije bunara, čime ćemo dobiti prve efekte, nove količine vode, a nadamo se povećanju količina podzemnih voda, jer ulazimo u period kada bi taj nivo trebalo da raste. Jedan bunar na Petrovaradinskoj adi je iz predostrožnosti van funkcije i na ispiranju, tako da čekamo pozitivne rezultate vode da bi ga vratili u funkciju - objasnio je Ivić.
Prema njegovim rečima na jesen će biti nastavljena regeneracija bunara i to su ti kratkoročni potezi, koji se mogu izvesti i daju prve efekte.
-Srednjeročni su utiskivanje novih drenova na bunarima, od kojih neki nisu u funkciji. Efekte utiskivanja na dva reni bunara dobićemo tek 2026. godine. Sa tim srednjeročnim planom za naredne dve do dve i po godine imali bi količinu vode koja bi trebalo da zadovolji potrebe grada – predočio je Ivić.
Tehnički direktor „Vodovoda i kanalizacije“ napominje da se grad izuzetno brzo širi, pa samim tim raste i broj stanovnika, a potrebe za vodom prevazišle su postojeće kapacitete.
- Iz tog razloga imamo dugoročni plan, te su značajna sredstva izdvojena za početak izrade obimne projektno-tehničke dokumentacije za proširenje izvorišta Ratno ostrvo u zaleđu - rekao je Nikica Ivić.
- Tom dokumentacijom biće obrađeni vodozahvatni deo, preradni i infiltracioni deo, izrada novih bunara, dodatna fabrika za preradu vode, od 300 plus 300, odnosno 600 litara vode u sekundi, kao i potisni magistralni cevovod, koji će ići prema zapadnom delu grada. Tim aktivnostima bi takoreći stigli voz za 2031.-2041. godinu. Procenjeno je da će izrada dokumentacije trajati dve godine. Izvođenje radova i sve ostalo što sledi posle toga je taj dugoročni plan, a za oko pet godina mogu se očekivati nove količine vode, sa tog proširenog dela izvorišta, gde su u zaleđu velike zalihe vode.
Ivić je istakao da grad mora imati izvorišne kapacitete za oko 20 odsto veće od potreba, da kada se kao što je to trenutno slučaj radi regeneracija bunara, stanovnici to ne osete.