У СРБИЈИ ОД ХЕПАТИТИСА Ц ИМА ОКО 500 ОБОЛЕЛИХ Уз савремене лекове болест не постаје пресуда ЈЕТРА МОЖЕ ДА СЕ ОБНОВИ
У Клиници за инфективне болести Универзитетског клиничког центра Војводине годишње се лечи око 50 особа који болују од хепатитиса Ц.
Управник Клинике професор др Томислав Преведен каже како пацијенти од 2022. године добијају савремену терапију.
- За примену нове терапије није неопходно да пацијенти имају мишљење психијатра о једногодишњој стабилној апстиненцији од уживања опијата и алкохола. Пацијенти у просеку имају 40 година, а контрола се ради 12 недеља од узимања терапије – каже др Преведен који је инфектолог и гастроентерохепатолог.
Према његовим речима, сви пацијенти са хепатитисом Ц добијају савремену терапију, директно делујуће антивирусне лекове у облику таблета, који се пију два до три месеца.
- Ову терапију одобрава Комисија у Републичком фонду за здравствено осигурање, а лекови стижу на име пацијента у референтне центре за лечење ове болести. У Србији их је седам, а једна од тих центара је Универзитетски клинички центар Војводине. Лечење се спроводи у кућним условима, пацијент може редовно да обавља своје послове. Лекови се добро подносе и ефикасни су у 95 одсто случајева. То значи да сада можемо да говоримо о излечењу од хепатитиса Ц – истакао је др Преведен.
Јетра може да се обнови
Професор Преведен каже како је јетри потребно годину или више да се обнови, ако се отклони узрок настанка болести. Важно је и да пацијент буде дисциплинован.
Терапија је за пацијенте бесплатна, а др Преведен наводи како се сада у Србији њоме лечи око 500 болесника са хепатитисом Ц, од којих је једна петина у Војводини, односно у Новом Саду.
- Треба да се тестирају сви који су имали ризично понашање за стицање ове инфекције, а то је уживање опојних средстава, незаштићен секс, тетоваже, пирсинг. Преношење са мајке на дете током порођаја је ретко. Не треба да се чекају тегобе, него треба да се уради тестирање. Сматра се да сада у Србији има много неоткривених пацијената са хепатитисом Ц и потребно их је наћи и што пре лечити – апеловао је др Преведен.
Вакцина против хепатитиса Ц не постоји и једини начин да се спречи ширење болести је да се излече особе које имају ову инфекцију.
- У питању је средње тешко обољење, нарочито ако се не открије на време и ако доведе до цирозе јетре. Последице могу да скрате време терминалне болести јетре, када је често потребна трансплантација јетре, ако дође до развоја цирозе и ако се болест не открије на време, па траје 20 или 30 година, као и ако болесници имају друге факторе ризика, као што су алкохолизам, гојазност, дијабетес, масна јетра – упозорава др Преведен.
Љ. Петровић