U SRBIJI OD HEPATITISA C IMA OKO 500 OBOLELIH Uz savremene lekove bolest ne postaje presuda JETRA MOŽE DA SE OBNOVI
U Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine godišnje se leči oko 50 osoba koji boluju od hepatitisa C.
Upravnik Klinike profesor dr Tomislav Preveden kaže kako pacijenti od 2022. godine dobijaju savremenu terapiju.
- Za primenu nove terapije nije neophodno da pacijenti imaju mišljenje psihijatra o jednogodišnjoj stabilnoj apstinenciji od uživanja opijata i alkohola. Pacijenti u proseku imaju 40 godina, a kontrola se radi 12 nedelja od uzimanja terapije – kaže dr Preveden koji je infektolog i gastroenterohepatolog.
Prema njegovim rečima, svi pacijenti sa hepatitisom C dobijaju savremenu terapiju, direktno delujuće antivirusne lekove u obliku tableta, koji se piju dva do tri meseca.
- Ovu terapiju odobrava Komisija u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, a lekovi stižu na ime pacijenta u referentne centre za lečenje ove bolesti. U Srbiji ih je sedam, a jedna od tih centara je Univerzitetski klinički centar Vojvodine. Lečenje se sprovodi u kućnim uslovima, pacijent može redovno da obavlja svoje poslove. Lekovi se dobro podnose i efikasni su u 95 odsto slučajeva. To znači da sada možemo da govorimo o izlečenju od hepatitisa C – istakao je dr Preveden.
Jetra može da se obnovi
Profesor Preveden kaže kako je jetri potrebno godinu ili više da se obnovi, ako se otkloni uzrok nastanka bolesti. Važno je i da pacijent bude disciplinovan.
Terapija je za pacijente besplatna, a dr Preveden navodi kako se sada u Srbiji njome leči oko 500 bolesnika sa hepatitisom C, od kojih je jedna petina u Vojvodini, odnosno u Novom Sadu.
- Treba da se testiraju svi koji su imali rizično ponašanje za sticanje ove infekcije, a to je uživanje opojnih sredstava, nezaštićen seks, tetovaže, pirsing. Prenošenje sa majke na dete tokom porođaja je retko. Ne treba da se čekaju tegobe, nego treba da se uradi testiranje. Smatra se da sada u Srbiji ima mnogo neotkrivenih pacijenata sa hepatitisom C i potrebno ih je naći i što pre lečiti – apelovao je dr Preveden.
Vakcina protiv hepatitisa C ne postoji i jedini način da se spreči širenje bolesti je da se izleče osobe koje imaju ovu infekciju.
- U pitanju je srednje teško oboljenje, naročito ako se ne otkrije na vreme i ako dovede do ciroze jetre. Posledice mogu da skrate vreme terminalne bolesti jetre, kada je često potrebna transplantacija jetre, ako dođe do razvoja ciroze i ako se bolest ne otkrije na vreme, pa traje 20 ili 30 godina, kao i ako bolesnici imaju druge faktore rizika, kao što su alkoholizam, gojaznost, dijabetes, masna jetra – upozorava dr Preveden.
LJ. Petrović