Срби доктори за добар залогај НАША ЗЕМЉА ЦАРСТВО ГУРМАНИЈАДА Гастро светковине на сваком кораку прави су магнет за људе
У Србији се сваке године организују различите манифестације, од којих су многе посвећене храни. Ове манифестације су специфичне по својој садржини, те осим јела и пића, нуде различите програме културног садржаја.
Ове манифестације су специфичне по својој садржини, те осим јела и пића, нуде различите програме културног садржаја. Њихов циљ јесте, осим промоције домаћих производа, и представљање туристичког потенцијала земље како би се повећао број посетилаца и гостију са стране. Такође, на тим забавним вашарима мајстори свог заната разбијају и рекорде, а такав један планиран је и у Турији, погледајте у одвојеној вести.
Сланинијада у Качареву
Традиционална манифестација која окупља произвођаче меса и сланине „Сланинијада“ у Качареву ове године биће одржана од 13. до 16. фебруара. То ће бити 38. „Сланинијада“ у Качареву, која се традиционално одржава у фебруару, а за странце је позната и као „Бацон фестивал“.
Има међународни карактер, јер у такмичарском делу за најбољу сланину учествују произвођачи из више држава, а биће одржано и кулинарско такмичење, спремаће се сланинарски паприкаш и сланинарски пасуљ, а бираће се најјачи сланинар и најјача сланинарка. Током четири дана на Сланинијади ће се организовати и изложбе фотографија, карикатура, биће проглашени најбољи афоризми, а биће организоване и изложбе радова жена, културни програм и концерти.
Категорије такмичења су домаћа сланина, најдебља сланина, сланина од мангулице, занатска сланина и индустријска сланина.
На 37. сланинијади прошле године, у категорији домаће сланине, златни победник је Војиновић Миле, а прво место за најдебљу сланину освојио је Тодосијевић Миле. За најбољу сланину од мангулице добитник је Златковић Милан, а за сланину од дивље свиње проглашен је победник из Ловачког удружења Београд Горан Марковић.
Печенице и суви вратови су се могли наћи већ од 1.100, односно, 1.900 динара, а кулен и по цени од 1.600 динара. Кобасице су нешто повољније, те се цене крећу већ од 1.200 динара.
За више од 150.000 посетилаца који су долазе да купе домаћу сланину, ово је прави спектакл. Иако се доста купује и нове се пуне кесе,, приметно је да има више „пробача“ него купаца, јер, прошле године, цене су нешто јаче у односу на претходе.
Шампионска сланина браће Војновић из Кузмина продавала се за 1.500 динара по кили, а и конкуренција је била ту негде, те се за краљицу Качарева се морало издвојити између 1.200 и 1.800 динара. цене чварака варирају од тезге до тезге, Чварци, те се килограм морало издвојити око 1.200 динара, односно, од 1.500 за дуван чварке.
Печенице и суви вратови могли су се наћи већ од 1.100, односно, 1.900 динара, а кулен од 1.600. Кобасице су нешто повољније, те се цене крећу већ од неких 1.200 динара.
Браћа Војиновић су из места Кузмин по други пут заредом однели су победу, а како су навели, њихова тајна јесте традиционална рецептура, као и да свој посао раде полако.
Осим сухомеснатих производа, Србија на оваквим манифестацијама нуди и производе као што су мед, сиреви, ракије, џемови и тако редом. Производи су углавном из домаће „клухиње“, за разлику од индустријске сланине, која је пола синтетичка.
Качаревци су организовали прву Сланинијаду 1988. Изложена су 42 узорка сланине, а наградни фонд је износио округло 100.000 тадашњих динара. Већина гостију посети Качарево у време Сланинијаде због специјалитета и јефтиније куповине.
Пратеће манифестације су својеврсни заштитни знак сваке Сланинијаде. Било да је реч о ликовним изложбама, спортским надметањима у традиционалним народним вештинама, дегустацији старих, укусних и помало заборављених јела, ручним радовима, свињокољу уживо, скулптурама израђеним од табли сланине или о најобичнијој народној забави за тело, али и а душу.
Сланинијада је највећа привредно туристичка манифестација у овом делу земље, а јединствена у свету по својој садржини.
Да би она у будућности била и „Светска“ уз учешће и многих иностраних произвођача сланине, планира се и оснивање берзе сланине, меса и месних прерађевина, што би Качарево промовисало у светску „престоницу сланине“ и дало значајан допринос развоју и напретку шире друштвене заједнице.
Пршутијада у Мачкату
Сајам сувомеснатих производа „Пршутијада“ одржава се сваке године у Златиборском селу Мачкат које је удаљено 10 километара од центра Златибора. Ове године „Пршутијада“ ће бити одржана од 14. до 16. фебруара 2025. у порти цркве Светог Пророка Илије у Мачкату.
Ова манифестација је такмичарског карактера и сваке године се бирају најбољи српски сувомеснати производи. Село Мачкат је познато по великом броју произвођача пршуте, на традиционалан начин који је непромењен већ стотинама година, а и само село се налази на идеалној надморској висини за сушење меса.
Кобасицијада у Турији
Надалеко позната Кобасицијада у Турији одржава се од 21. до 23. фебруара. Према речима организатора, ове године ће окупити госте из целог региона пред које ће бити изнета кобасица дуга 2.041 метар. Трајаће три дана, а по обичају биће за сваког по нешто. Организатори очекују да ће Турија и ове године последњег викенда у фебруару бити центар окупљања љубитеља гастрономије, туризма, добре песме и кобасица.
Осим Турије, традиционална манифестација на којој учесници излажу и такмиче се у категорији најбољи кулен, кобасица и сланина, одржаће се 16. марта у Градском парку у Бачу.
Јагњијада у Јагњилу
Јагњијада ће се одржати 17. маја на простору од један хектар у центру села Јагњило, као и на улицама у центру села и очекује се на хиљаде посетилаца манифестације.
Ове године пећиће се преко сто јагањаца, спремаће се бројни специјалитети из српске кухиње, а за све посетиоце спремљен је богат културно уметнички програм који укључује низ концерата познатих естрадних звезда народне и фолклорне музике, бројна такмичења, изложбе народног стваралаштва, продаја домаћих производа, здраве хране и друго.
Плашинтијада у Рудној Глави
То је манифестација која се одржава у Рудној Глави од 2017. године, а за циљ има очување и промоције пре свега традиционалног влашког специјалитета плашинте, а затим и културе, традиције и обичаја Влаха источне Србије.
Организатор манифестације је удружење жена Вредне Влајне из Рудне Главе под покровитељством месне заједнице Рудна Глава и општине Мајданпек. Други популарни назив за манифестацију јесте Светско првенство у прављењу Плашинти, а ове године заказана је за 1. јун.
Истог дана, одржаће се и „Балканско такмичење у припреми јела испод сача – Сачијада Стражилово 2025“ у Сремским Карловцима.
Ове манифестације су специфичне по својој садржини, те осим јела и пића, нуде различите програме културног садржаја. Њихов циљ јесте, осим промоције домаћих производа, и представљање туристичког потенцијала земље како би се повећао број посетилаца и гостију са стране. Такође, на тим забавним вашарима мајстори свог заната разбијају и рекорде, а такав један планиран је и у Турији, погледајте у одвојеној вести.
„Колбас Фест“ у Бечком Петровцу
Данас је у Бачком Петровцу почео међународни фестивал кобасица „Клобас Фест 2025“ који окупља такмичарске екипе, излагаче, као и посетиоце и који позива грађане да уз добру музику и провод, пробају петровачке специјалитете, различите кобасице, чварке и друге производе са забијачке (свињокоља).
Просто к’о пасуљ у Темерину
Највећа манифестација у општини Темерин „Просто к’о пасуљ“ ове године се одржава првог викенда јуна месеца на темеринском вашаришту.
Највеће такмичење у кувању пасуља у целој Србији из године у годину окупља све већи број такмичара и посетилаца, тако да формулу за успех, како најављују организатори, неће мењати.
Куленијада у Шиду
Већ трећу деценију општина Шид има прилику да угости велики број посетилаца који ће на посебан начин, кроз укусе, мирисе, музику и игру упознати традицију, културу и живот у Срему. Манифестацију посети преко 5.000 људи који су у могућности да обиђу отприлике стотињак излагача, од којих око 80 учествује у такмичарском делу за најбољи кулен године.
И ове године, велики број произвођача аутохтоног сремског производа – кулена и квалитетних вина са фрушкогорског виногорја имаће прилику да представи своје производе, уз пригодан целодневни културно-уметнички програм кроз наступе преко 15 културно-уметничких друштава и етно група.