Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbi doktori za dobar zalogaj NAŠA ZEMLJA CARSTVO GURMANIJADA Gastro svetkovine na svakom koraku pravi su magnet za ljude

10.02.2025. 17:50 18:04
Piše:
Izvor:
Biz portal
Foto: Dnevnik (R. Hadžić)

U Srbiji se svake godine organizuju različite manifestacije, od kojih su mnoge posvećene hrani. Ove manifestacije su specifične po svojoj sadržini, te osim jela i pića, nude različite programe kulturnog sadržaja.

Ove manifestacije su specifične po svojoj sadržini, te osim jela i pića, nude različite programe kulturnog sadržaja. Njihov cilj jeste, osim promocije domaćih proizvoda, i predstavljanje turističkog potencijala zemlje kako bi se povećao broj posetilaca i gostiju sa strane. Takođe, na tim zabavnim vašarima majstori svog zanata razbijaju i rekorde, a takav jedan planiran je i u Turiji, pogledajte u odvojenoj vesti. 

Slaninijada u Kačarevu 

Tradicionalna manifestacija koja okuplja proizvođače mesa i slanine „Slaninijada“ u Kačarevu ove godine biće održana od 13. do 16. februara. To će biti 38. „Slaninijada“ u Kačarevu, koja se tradicionalno održava u februaru, a za strance je poznata i kao „Bacon festival“.

Ima međunarodni karakter, jer u takmičarskom delu za najbolju slaninu učestvuju proizvođači iz više država, a biće održano i kulinarsko takmičenje, spremaće se slaninarski paprikaš i slaninarski pasulj, a biraće se najjači slaninar i najjača slaninarka. Tokom četiri dana na Slaninijadi će se organizovati i izložbe fotografija, karikatura, biće proglašeni najbolji aforizmi, a biće organizovane i izložbe radova žena, kulturni program i koncerti.

Kategorije takmičenja su domaća slanina, najdeblja slanina, slanina od mangulice, zanatska slanina i industrijska slanina.

Na 37. slaninijadi prošle godine, u kategoriji domaće slanine, zlatni pobednik je Vojinović Mile, a prvo mesto za najdeblju slaninu osvojio je Todosijević Mile. Za najbolju slaninu od mangulice dobitnik je Zlatković Milan, a za slaninu od divlje svinje proglašen je pobednik  iz Lovačkog udruženja Beograd Goran Marković.

Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

Pečenice i suvi vratovi su se mogli naći već od 1.100, odnosno, 1.900 dinara, a kulen i po ceni od 1.600 dinara. Kobasice su nešto povoljnije, te se cene kreću već od 1.200 dinara.

Za više od 150.000 posetilaca koji su dolaze da kupe domaću slaninu, ovo je pravi spektakl. Iako se dosta kupuje i nove se pune kese,, primetno je da ima više „probača“ nego kupaca, jer, prošle godine, cene su nešto jače u odnosu na prethode.

Šampionska slanina braće Vojnović iz Kuzmina prodavala se za 1.500 dinara po kili, a i konkurencija je bila tu negde, te se za kraljicu Kačareva se moralo izdvojiti između 1.200 i 1.800 dinara. cene čvaraka variraju od tezge do tezge,  Čvarci, te se kilogram moralo izdvojiti oko 1.200 dinara, odnosno, od 1.500 za duvan čvarke.

Pečenice i suvi vratovi mogli su se naći već od 1.100, odnosno, 1.900 dinara, a kulen od 1.600. Kobasice su nešto povoljnije, te se cene kreću već od nekih 1.200 dinara.

Braća Vojinović su iz mesta Kuzmin po drugi put zaredom odneli su pobedu, a kako su naveli, njihova tajna jeste tradicionalna receptura, kao i da svoj posao rade polako.

Osim suhomesnatih proizvoda, Srbija na ovakvim manifestacijama nudi i proizvode kao što su med, sirevi, rakije, džemovi i tako redom. Proizvodi su uglavnom iz domaće „kluhinje“, za razliku od  industrijske  slanine, koja je pola sintetička.

Foto: Dnevnik.rs

Kačarevci su organizovali prvu Slaninijadu 1988. Izložena su 42 uzorka slanine, a nagradni fond je iznosio okruglo 100.000 tadašnjih dinara. Većina gostiju poseti Kačarevo u vreme Slaninijade zbog specijaliteta i jeftinije kupovine.

Prateće manifestacije su svojevrsni zaštitni znak svake Slaninijade. Bilo da je reč o likovnim izložbama, sportskim nadmetanjima u tradicionalnim narodnim veštinama, degustaciji starih, ukusnih i pomalo zaboravljenih jela, ručnim radovima, svinjokolju uživo, skulpturama izrađenim od tabli slanine ili o najobičnijoj narodnoj zabavi za telo, ali i a dušu.

Slaninijada je najveća privredno turistička manifestacija u ovom delu zemlje, a jedinstvena u svetu po svojoj sadržini.

Da bi ona u budućnosti bila i „Svetska“ uz učešće i mnogih inostranih proizvođača slanine, planira se i osnivanje berze slanine, mesa i mesnih prerađevina, što bi Kačarevo promovisalo u svetsku „prestonicu slanine“ i dalo značajan doprinos razvoju i napretku šire društvene zajednice.

Pršutijada u Mačkatu

Sajam suvomesnatih proizvoda „Pršutijada“ održava se svake godine u Zlatiborskom selu Mačkat koje je udaljeno 10 kilometara od centra Zlatibora. Ove godine „Pršutijada“ će biti održana od 14. do 16. februara 2025. u porti crkve Svetog Proroka Ilije u Mačkatu.

Ova manifestacija je takmičarskog karaktera i svake godine se biraju najbolji srpski suvomesnati proizvodi. Selo Mačkat je poznato po velikom broju proizvođača pršute, na tradicionalan način koji je nepromenjen već stotinama godina, a i samo selo se nalazi na idealnoj nadmorskoj visini za sušenje mesa.

Kobasicijada u Turiji

Nadaleko poznata Kobasicijada u Turiji održava se od 21. do 23. februara. Prema rečima organizatora, ove godine će okupiti goste iz celog regiona pred koje će biti izneta kobasica duga 2.041 metar. Trajaće tri dana, a po običaju biće za svakog po nešto. Organizatori očekuju da će Turija i ove godine poslednjeg vikenda u februaru biti centar okupljanja ljubitelja gastronomije, turizma, dobre pesme i kobasica.

Osim Turije, tradicionalna manifestacija na kojoj učesnici izlažu i takmiče se u kategoriji najbolji kulen, kobasica i slanina, održaće se 16. marta u Gradskom parku u Baču.

Foto: sa prošle manifestacije, foto: (R. Hadžić)

Jagnjijada u Jagnjilu

Jagnjijada će se održati 17. maja na prostoru od jedan hektar u centru sela Jagnjilo, kao i na ulicama u centru sela i očekuje se na hiljade posetilaca manifestacije.

Ove godine pećiće se preko sto jaganjaca, spremaće se brojni specijaliteti iz srpske kuhinje, a za sve posetioce spremljen je bogat kulturno umetnički program koji uključuje niz koncerata poznatih estradnih zvezda narodne i folklorne muzike, brojna takmičenja, izložbe narodnog stvaralaštva, prodaja domaćih proizvoda, zdrave hrane i drugo.

Plašintijada u Rudnoj Glavi

To je manifestacija koja se održava u Rudnoj Glavi od 2017. godine, a za cilj ima očuvanje i promocije pre svega tradicionalnog vlaškog specijaliteta plašinte, a zatim i kulture, tradicije i običaja Vlaha istočne Srbije.

Organizator manifestacije je udruženje žena Vredne Vlajne iz Rudne Glave pod pokroviteljstvom mesne zajednice Rudna Glava i opštine Majdanpek. Drugi popularni naziv za manifestaciju jeste Svetsko prvenstvo u pravljenju Plašinti, a ove godine zakazana je za 1. jun.

Istog dana, održaće se i „Balkansko takmičenje u pripremi jela ispod sača – Sačijada Stražilovo 2025“ u Sremskim Karlovcima.

Ove manifestacije su specifične po svojoj sadržini, te osim jela i pića, nude različite programe kulturnog sadržaja. Njihov cilj jeste, osim promocije domaćih proizvoda, i predstavljanje turističkog potencijala zemlje kako bi se povećao broj posetilaca i gostiju sa strane. Takođe, na tim zabavnim vašarima majstori svog zanata razbijaju i rekorde, a takav jedan planiran je i u Turiji, pogledajte u odvojenoj vesti. 

„Kolbas Fest“ u Bečkom Petrovcu

Danas je u Bačkom Petrovcu počeo međunarodni festival kobasica „Klobas Fest 2025“ koji okuplja takmičarske ekipe, izlagače, kao i posetioce i koji poziva građane da uz dobru muziku i provod, probaju petrovačke specijalitete, različite kobasice, čvarke i druge proizvode sa zabijačke (svinjokolja).

Foto: Dnevnik.rs

Prosto k’o pasulj u Temerinu

Najveća manifestacija u opštini Temerin „Prosto k’o pasulj“ ove godine se održava prvog vikenda juna meseca na temerinskom vašarištu.

Najveće takmičenje u kuvanju pasulja u celoj Srbiji iz godine u godinu okuplja sve veći broj takmičara i posetilaca, tako da formulu za uspeh, kako najavljuju organizatori, neće menjati.

Kulenijada u Šidu

Već treću deceniju opština Šid ima priliku da ugosti veliki broj posetilaca koji će na poseban način, kroz ukuse, mirise, muziku i igru upoznati tradiciju, kulturu i život u Sremu. Manifestaciju poseti preko 5.000 ljudi koji su u mogućnosti da obiđu otprilike stotinjak izlagača, od kojih oko 80 učestvuje u takmičarskom delu za najbolji kulen godine.

I ove godine, veliki broj proizvođača autohtonog sremskog proizvoda – kulena i kvalitetnih vina sa fruškogorskog vinogorja imaće priliku da predstavi svoje proizvode, uz prigodan celodnevni kulturno-umetnički program kroz nastupe preko 15 kulturno-umetničkih društava i etno grupa.

 

Izvor:
Biz portal
Piše:
Pošaljite komentar