НЕБО У ФОКУСУ
ПТИЦЕ ОСВАЈАЈУ СРБИЈУ! Више од 33.000 јединки забележено на европском викенду, БРОЈНИЈИ становници нашег неба
Европски викенд посматрања птица реализован је на 30 локација широм наше земље, а како је за „Дневник” рекао координатор овог пројекта Вилмош Баркоци из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, ове године је у посматрању учествовало 583 људи у два дана.
Том приликом виђене су 142 врсте птица, што је за три врсте више него лане, а уочене су 33.244 јединке, што је за око 8.000 више него прошле године.
– Најчешће посматране врсте биле су, на првом месту чворак са 12.380 јединки. После њега иде лиска са 3.188 виђених јединки, а трећа најбројнија врста била је обични галеб, који је виђен у 2.740 примерака. Од ређих врста видели смо степског сокола којег ранијих година нисмо имали прилике да уочимо, а имали смо и једну јединку остригара на Зобнатичком језеру код Бачке Тополе. У последње три године ову врсту уопште нисмо бележили, а остригар је доста интересантна и релативно нова врста која се ретко бележи у Србији. На бечејском рибњаку видели смо и сребрне вивке који су такође реткост, а својим присуством су нас обрадовале и риђогрле трептељке, којих раније није било, но, у последњих неколико година се све чешће бележе – рекао је Баркоци, иначе теренски орнитолог.
На рибњаку Капетански рит код Кањиже уочен је највећи број врста, чак 79, али и највећи број јединки, чији је број достигао 9.500. На рибњацима Бечеј и Свилојево, на Засавици и Зобнатичком језеру, забележено је више од 50 различитих врста и више од 3.500 јединки. Активности посматрања организована су и на језеру Велико блато код Београда, СРП „Краљевац” код Делиблата, затим на Облачинском језеру код Ниша, Бованском језеру код Сокобање, као и на Црном Тимоку код Зајечара, на Златибору, на Сувој Морави код Чачка....
У Новом Саду уочен краткопрсти кобац
Европски викенд посматрања птица је у Новом Саду реализован на три локације: у Каменичком и Футошком парку, као и на Шодрошу. Теренски орнитолог Вилмош Баркоци казао је да су се у Каменичком парку шепуриле глуваре, сојке, али и гачци, сиве вране, голуби гринаши, обични голубови, гугутке, као и црвенедаћи, царићи, велика и плава сеница... То су уобичајене врсте за то станиште, но уочена је и зелена жуна, која је, каже Вилмош, доста интересантна, с обзиром на то да је шумска врста, а Каменички парк је позициониран тако да је са једне стране Дунав, а са друге Фрушка гора. Она није толико ретка, али је за парк интересантан налаз. На Шодрошу је виђен краткопрсти кобац, иначе врло скровита и ретка врста птице, која се у нашој земљи ретко и бележи.
– Показало се да су рибњаци и друга подручја која имају водену површину далеко интересантнија за птице, и да се оне ту више задржавају, него у парковским површинама без воде, што је и очекивано, с обзиром на то да су паркови у урбаним срединама и ту се осећају мање безбедно – истиче наш саговорник.
Из године у годину, све је више оних који уживају док гледају летачице које „харају” нашим небом, или пак посматрају у ишчекивању да макар двогледом из даљине, уколико имају среће, „ухвате” птице које се ретко срећу.
– Ова актвиност се, пре свега реализује у едукативне сврхе, како би се подигла свест грађана о важности миграторних путева и успутних станица које су корисне птицама – истиче орнитолог Баркоци.
Ивана Бакмаз