NEBO U FOKUSU
PTICE OSVAJAJU SRBIJU! Više od 33.000 jedinki zabeleženo na evropskom vikendu, BROJNIJI stanovnici našeg neba
Evropski vikend posmatranja ptica realizovan je na 30 lokacija širom naše zemlje, a kako je za „Dnevnik” rekao koordinator ovog projekta Vilmoš Barkoci iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, ove godine je u posmatranju učestvovalo 583 ljudi u dva dana.
Tom prilikom viđene su 142 vrste ptica, što je za tri vrste više nego lane, a uočene su 33.244 jedinke, što je za oko 8.000 više nego prošle godine.
– Najčešće posmatrane vrste bile su, na prvom mestu čvorak sa 12.380 jedinki. Posle njega ide liska sa 3.188 viđenih jedinki, a treća najbrojnija vrsta bila je obični galeb, koji je viđen u 2.740 primeraka. Od ređih vrsta videli smo stepskog sokola kojeg ranijih godina nismo imali prilike da uočimo, a imali smo i jednu jedinku ostrigara na Zobnatičkom jezeru kod Bačke Topole. U poslednje tri godine ovu vrstu uopšte nismo beležili, a ostrigar je dosta interesantna i relativno nova vrsta koja se retko beleži u Srbiji. Na bečejskom ribnjaku videli smo i srebrne vivke koji su takođe retkost, a svojim prisustvom su nas obradovale i riđogrle trepteljke, kojih ranije nije bilo, no, u poslednjih nekoliko godina se sve češće beleže – rekao je Barkoci, inače terenski ornitolog.
Na ribnjaku Kapetanski rit kod Kanjiže uočen je najveći broj vrsta, čak 79, ali i najveći broj jedinki, čiji je broj dostigao 9.500. Na ribnjacima Bečej i Svilojevo, na Zasavici i Zobnatičkom jezeru, zabeleženo je više od 50 različitih vrsta i više od 3.500 jedinki. Aktivnosti posmatranja organizovana su i na jezeru Veliko blato kod Beograda, SRP „Kraljevac” kod Deliblata, zatim na Oblačinskom jezeru kod Niša, Bovanskom jezeru kod Sokobanje, kao i na Crnom Timoku kod Zaječara, na Zlatiboru, na Suvoj Moravi kod Čačka....
U Novom Sadu uočen kratkoprsti kobac
Evropski vikend posmatranja ptica je u Novom Sadu realizovan na tri lokacije: u Kameničkom i Futoškom parku, kao i na Šodrošu. Terenski ornitolog Vilmoš Barkoci kazao je da su se u Kameničkom parku šepurile gluvare, sojke, ali i gačci, sive vrane, golubi grinaši, obični golubovi, gugutke, kao i crvenedaći, carići, velika i plava senica... To su uobičajene vrste za to stanište, no uočena je i zelena žuna, koja je, kaže Vilmoš, dosta interesantna, s obzirom na to da je šumska vrsta, a Kamenički park je pozicioniran tako da je sa jedne strane Dunav, a sa druge Fruška gora. Ona nije toliko retka, ali je za park interesantan nalaz. Na Šodrošu je viđen kratkoprsti kobac, inače vrlo skrovita i retka vrsta ptice, koja se u našoj zemlji retko i beleži.
– Pokazalo se da su ribnjaci i druga područja koja imaju vodenu površinu daleko interesantnija za ptice, i da se one tu više zadržavaju, nego u parkovskim površinama bez vode, što je i očekivano, s obzirom na to da su parkovi u urbanim sredinama i tu se osećaju manje bezbedno – ističe naš sagovornik.
Iz godine u godinu, sve je više onih koji uživaju dok gledaju letačice koje „haraju” našim nebom, ili pak posmatraju u iščekivanju da makar dvogledom iz daljine, ukoliko imaju sreće, „uhvate” ptice koje se retko sreću.
– Ova aktvinost se, pre svega realizuje u edukativne svrhe, kako bi se podigla svest građana o važnosti migratornih puteva i usputnih stanica koje su korisne pticama – ističe ornitolog Barkoci.
Ivana Bakmaz