ПОД КРОВОМ НОВОСАДСКОГ НТП-а РАЗВИЈА СЕ СВЕТСКО РЕШЕЊЕ За прецизнију радиотерапију квалитетнији CT снимци
Под кровом Научно-технолошког парка у Новом Саду развија се стартап компанија Vinaver Medical. У фокусу њеног интересовања је развој програмске подршке за CT уређаје новије генерације, како би честична радиотерапија туморских ћелија била што прецизнија, све у циљу минимизације оштећења околног здравог ткива.
Оснивач компаније др Стеван Врбашки дошао је на ову идеју током школовања од Новог Сада, Литваније, Италије све до чувеног Универзитета Дјук у Сједињеним Америчким Државама.
Честична или корпускуларна радиотерапија нова је метода у подручју радијацијске онкологије која користи специфична физичка и радиобиолошка својства честица у лечењу тумора. Применом радиотерапије честицама, најчешће протонима и угљениковим јонима, могуће је испоручити врло прецизну дозу зрачења на тачно одређеној дубини у телу пацијента уз минимални утицај на околна здрава ткива и органе од ризика. Истовремено, у поређењу с конвенционалном радиотерапијом, честична је и истовремено и ефикаснија у лечењу рака, што посебно долази до изражаја код тзв. радиорезистентних тумора. Пацијенти много лакше и боље подносе ову врсту радиотерапије, а и шансе за излечење су веће.
Она лоша вест је да она није свима на располагању, јер су постројења за радиотерапију честицама изразито велика и скупа – нама најближи такви центри су у Италији и Аустрији – те је самим тим смањена доступност овакве терапије. Илустрације ради, чак и у САД осигуравајуће куће одбијају да покрију трошкове онколошких пацијената упућених на честичну радиотерапију, јер су у просеку и до десет пута виши у односу на конвенционално лечење зрачењем. Ипак, захваљујући све већем броју клиничких истраживања с позитивним резултатима и континуи- раном напретку технологије, центри за терапију честицама постају све приступачнији. А међу новим техничким решењима је и софтверско унапређење Vinaver Medical-a за већ постојећу инфраструктуру, којим је повећана прецизност испоруке честичне радиотерапије за неких 75 процената.
– У фокусу Vinaver Medical-а су савремени CT уређаји, који се најчешће користе у планирању честичне радиотерапије – појашњава др Врбашки. - Подсетићу, CT је радиолошка дијагностичка дигитална метода прегледа, која у најкраћем представља рачунарску реконструкцију попречног или аксијалног томографског слоја, на основу многоструког мерења апсорпционих вредности X зрака који пролазе кроз пацијента. Дакле, за разлику од РТГ-а, где добијате 2Д снимак, код CT-а ви имате 3Д приказ региона од интереса. Нова генерација CT-уређаја користе најсавременије детекторе X-зрака, који су способни да на различитим енергијама прате како људско ткиво одговара на те зраке. Управо користећи те снимке, Vinaver Medical је развио софтверско решење уз помоћ којег можемо да израчунамо и неке додатне параметре као што су густина ткива, његова композиција... који ће много боље описати како се посматрано ткиво променило.
Темељ успешне терапије је да се добро разуме какав је тумор у питању
Како појашњава др Врбашки, темељ успешне терапије је да се добро разуме какав је тип тумора у питању, које су му маргине односно какве су шансе да се проширио. Другим речима, оно што софтвер Vinaver Medical-а пружа у домену имиџинга управо је почетна тачка за радиотерапију, јер омогућава потпуно разумевање промене ткива. На темељу тих информација медицински физичар и онколог могу много прецизније да планирају честичну радиотерапију како би се што боље озрачио тумор, односно под којим углом би се добио најбољи ефекат, а максимално сачувало околно здраво ткиво. Оно што даје посебну тежину овом решењу је могућност да се користи на практично свим постојећим савременим CT уређајима, без обзира на произвођача.
- Од почетка смо на пољу медицинског имиџинга фокусирани на интеграцију са постојећим спектралним CT уређајима и наше решење је зато једно од ретких које не само да ради на свим постојећим хардверима већ и додаје вредност сваком од њих – наводи др Врбашки. - Наша је даље идеја да у будућности развијемо алат који ће омогућити да се слике са уређаја различитих произвођача једноставно хармонизују. Тиме бисмо добили да радиолози, лекари и сви који проучавају те слике у мањој мери зависе од тога који хардвер имају на располагању у болници, а самим тим би и комуникација међу радиолошким центрима била лакша. Јер читав наш концепт се базира на томе да се максимално помогне пацијентима а не да успех терапије зависи од тога на темељу чијег је CT уређаја формулисан радиолошки налаз. Илустрације ради: будући да ми немамо у Србији могућност за честичну радиотерапију, овде би могло да се обави снимање, снимци се онда пошаљу у нама најближе центре у Тренту или Бечу, тамо би могла да се уради процена и планирање терапије и пацијент би тако добио све релевантне информацију о томе шта га све чека и пре но што крене на пут.
Мирослав Стајић