ОД МЕТАСТАТСКОГ КАРЦИНОМА БЕШИКЕ ГОДИШЊЕ УМРЕ ВИШЕ ОД 1.000 ЉУДИ Оболели и даље чекају савремену терапију
Крв у урину, бол у доњем делу стомака, бол у доњем делу леђа, иритација бешике, учестало или отежано мокрење, најчешћи су симптоми рака мокраћне бешике, од којег сваке године у Србији оболи око 2.500 особа, док нажалост више од 1.000 премине.
Реч је о тешкој и подмуклој болести, коју стручњаци најчешће описују и као заборављени малигнитет.
Директор Клинике за урологију Универзитетског клиничког центра Србије професор др Зоран Џамић каже како је рак мокраћне бешике агресивна болест која се тешко лечи и има лошу прогнозу.
Брзо може да напредује и да даје метастазе. Као и са свим осталим малигним болестима, рана дијагноза знатно побољшава шансе за успешно излечење.
Крв у урину представља јасан сигнал да би требало посумњати на рак мокраћне бешике. Међутим, кад људи примете такву промену, уплаше се и не траже лекарску помоћ.
Тотална хематурија, односно комплетно крвав урин, сигуран је знак који може да укаже на ову болест. Карактеристично је да се овакав урин не јавља свакодневно, већ повремено, код неких особа једном у два месеца.
– Изостанак бола је још један од разлога због ког пацијенти не траже лекарску помоћ. Инфекције уринарног тракта, поготово ако су хроничне, могу да буду симптом рака мокраћне бешике. И опструкција, односно бол у неком делу уринарног тракта могу да укажу на ову болест – објаснио је др Џамић.
Бројни фактори ризика
Подаци показују да је карцином мокраћне бешике на шестом месту у Србији по оболевању. Како популација стари, уочава се пораст учесталости овог малигнитета, од којег мушкарци оболевају четири пута чешће него жене. Бројни су фактори ризика за настанак овог рака, а пушење је један од значајнијих фактора за појаву рака мокраћне бешике.
Стога, комбинација ране дијагнозе, ефикасне хирургије и нових терапија улива наду да ће се у будућности успешно излечити већи број болесника са овом малигном болешћу, додао је.
–Код нас је, међутим, ова врста малигне болести „заборављени рак”, који сада у свету има нове терапијске опције и даје наду пацијентима да ће са том опаком болешћу дуже и боље живети. Очекујемо да оне ускоро постану доступне пацијентима и у Србији – истакао је др Џамић.
Медикални онколог из Института за онкологију и радиологију Србије прим. др Сузана Матковић каже како је стандард лечења хемиотерапија, што и јесте препорука светских и европских водича.
Пацијенти добију четири до шест циклуса хемиотерапије. Код готово 70 одсто постигне се терапијски одговор у смислу да болест не напредује или се повлачи.
Међутим, проблем настаје врло брзо, за неких девет до 12 месеци, када болест напредује. Тада су проблеми у лечењу већи јер је свака наредна доступна хемиотерапија мање ефикасна.
– Веома значајно је што имамо лекове, а то су лекови из групе имунотерапије који би болест одржавале у стабилној фази, такозвана терапија одржавања. Ова терапија је предложена и од стране свих онколошких и уролошких терапијских водича – рекла је др Матковић.
Како додаје, ова имунотерапија је показала да када пацијенти имају добар одговор на хемиотерапију која се примењује у првој линији лечења.
У случају да добију терапију одржавања, могу да се постигну значајно бољи резултати, а што је најважније то је терапија која утиче да пацијенти живе дуже и да имају добар квалитет живота.
– Код неких пацијената болест се чак повлачи и они могу да живе доста дуже без знакова прогресије болести. За сада ту терапију примењујемо код одређеног броја пацијената преко члана 9 РФЗО - објаснила је др Сузана Матковић.