ОСНОВАНО УДРУЖЕЊЕ ПАЦИЈЕНАТА ЗА БОРБУ ПРОТИВ КАРЦИНОМА МОКРАЋНЕ БЕШИКЕ, ПРОСТАТЕ, ТЕСТИСА И БУБРЕГА Карцином простате најчешће узрок оболевања у мушкој популацији
Више од 6.000 људи у Србији сваке године оболи од рака мокраћне бешике, простате, бубрега и тестиса, док нажалост око 2.500 пацијената премине од последица канцера урогениталне регије.
Оболели и чланови њихових породица су се организовали и основали Удружење пацијената за борбу против рака бешике, простате, бубрега и тестиса „УРО ТАКТ“.
Рак је један од највећих непријатеља људског здравља. На то указује и статистика за 2022. годину, по којој у Србији сваке године ову дијагнозу добије око 42.000 људи, а више од 20.000 премине од малигних болести. Председник Удружења УРО ТАКТ, позоришни и радио редитељ Марко Ђурић каже како морамо да мењамо ове бројке, одмах. Без изговора, оправдања и одлагања. Када се ради о карциномима урогениталне регије, не желимо да се наше дијагнозе више зову невидљиве или прозирне, хоћемо да им дамо облик, боју и пре свега ритам.
- Ово је, иначе, прво удружење у нашој земљи за борбу против карцинома такозване урогениталне регије. Време је да лекари добију организовану подршку, па ће од сада и пацијенти, заједно са својим породицама давати такт за квалитетнију превенцију и боље лечење - поручује председник Удружења УРО ТАКТ, позоришни и радио редитељ Марко Ђурић.
Када се говори о малигним болестима урогениталне регије, највећи број новооболелих пацијената како у свету, тако и у Србији, оболева од карцинома простате. Након тога следе карцином мокраћне бешике, бубрега и тестиса.
Директор Клинике за урологију, Универзитетског клиничког центра Србије проф. др Зоран Џамић наводи да је карцином простате најчешће узрок оболевања у мушкој популацији. Међутим, овај карцином нема ни један специфичан знак који би могао пацијента да упути код лекара.
- Код рака простате смо направили велики помак и када је реч о хирургији, а сада смо у ишчекивању да добијемо и робота. Рак мокраћне бешике је сироче онкологије, јер дуго година није постојала иновативна терапијска опција за лечење ових болесника. Хемиотерапија подразумева стандард лечења за узнапредовани и метастатски рак мокраћне бешике уз хирургију. Последњих година имунотерапија сама или у комбинацији са новим класама лекова је показала значајно продужење преживљавања за ове болеснике. Ово представља нови стандард лечења рака мокраћне бешике свуда у свету у првој линији према интернационалним водичима. Такође, у другој линији лечења постоје нове терапијске опције. У Србији иновативне терапијске опције нису доступне за лечење ових болесника - истакао је др Џамић.
Популација пацијената оболелих од генитоуринарних карцинома је врло хетерогена, од доста младих пацијената оболелих од карцинома тестиса до старијих пацијената са карциномом простате. Мултидисциплинарност је нужна у лечењу ових болесника.
Туморски маркери
Поремећај мокрења, често или отежано мокрење, осећај неиспражњене бешике, све су симптоми који могу да буду подједнако заступљени и код особа са доброћудном увећаном простатом, али и код оних који имају карцином простате. Због тога је тешко разлучити по симптоматологији да ли је нешто карцином или не. То је и разлог зашто већ 10 година саветујемо да се уради туморски маркер за простату, специфични антиген који мушкарци треба да раде од средине пете деценије живота. Захваљујући томе успевамо да откријемо врло често карцином у почетној фази, када је могуће потпуно
излечење. У другим ситуацијама карцином простате је неизлечив, с тим што се последњих година захваљујући иновативној терапији, наши пацијенти лече исто као и свуда у свету – истиче др Зоран Џамић.
Интерниста онколог из Клиникe за онкологију Клиничког центра Ниш др Весна Стојановић каже како основу лечења локализованог карцинома бубрега представља хируршки приступ, односно радикална операција тумора бубрега. Највеће клиничко искуство остварено је у лечењу светлоћелијског подтипа. Све до 2005. године, терапија за лечење метастатског и локално узнапредовалог карцинома бубрега било је мало, а лечење је изазивало бројне нуспојаве.
- Сада постоје нове врсте лекова – имунотерапија или циљана и за лечење користимо кобинацију ових лекова. Терапија за карцином тестиса зависи од стадијума болести и других фактора као што су патохистолошки тип и здравствено стање пацијента. Успешност лечења рака тестиса је генерално висока, посебно када се болест открије у раним фазама. Више од 95 одсто мушкараца са раком тестиса успешно се лечи. Чак и у случајевима када се рак проширио изван тестиса, велики број пацијената се излечи применом комбинације хирургије, радиотерапије и хемиотерапије. Рана дијагноза игра кључну улогу у повећању шанси за успешно лечење. Рак тестиса се не може превенирати, тако да су самопреглед и редовни прегледи лекара нужни за рано откривање болести и успешније лечење – објашњава др Стојановић.
Љубица Петровић