ЕВО КАДА СЕ У НОВОМ САДУ ОДРЖАВА СЕНОЛОШКИ КОНГРЕС Све о лечењу, дијагностици и подршци оболелима од карцинома дојке
Водећи медицински стручњаци, истраживачи и представници пацијената из региона окупиће се 27. и 28. септембра на Четвртом српском сенолошком конгресу у згради Ректората Универзитет у Новом Саду.
Конгрес учесницима пружа јединствену прилику за размену најновијих сазнања у лечењу, дијагностици и подршци оболелима од карцинома дојке.
Поред стручњака из области патологије, онкологије, хирургије, радиологије и других грана медицине, скупу присуствују и чланови удружења пацијената лечених од карцинома дојке.
Како наводе организатори скупа, циљ конгреса је оснаживање сарадње између здравствених професионалаца и пацијената, са нагласком на унапређење терапија, бриге и квалитета живота оболелих. Биће представљене иновације у области дијагностике и лечења карцинома дојке, укључујући напредне терапијске приступе и персонализовану медицину. Предавања ће, осим еминетних домаћих стручњака држати и уважени професори радиологије и патологије из Немачке, који спадају у најпризнатије предаваче на светским конгресима, а сада су први пут у прилици да своја знања пренесу и у нашој земљи.
- Овај конгрес није само прилика за стручно усавршавање, већ и за размену искустава са пацијентима, чиме градимо заједнички пут ка бољем разумевању и лечењу карцинома дојке - каже председник организационог одбора Конгреса и председник Сенолошког удружења Србије др Драгана Ђилас. - Позивамо све лекаре, психологе и психотерапеуте који се баве дијагностиком, лечењем и подршком пацијентима оболелим од карцинома дојке да узму учешће у овом значајном скупу.
Према речима др Ђилас, жене први УЗ треба да раде са 30 година, осим у колико пре тога нису постојали проблеми са дојкама, а прву мамографију између 40 и 45 године , осим ако лекар не тражи раније због сумњивих промена у дојкама. Мамографија се после 50-те године ради на две до три године, а између се ради ултразвук.
Она истиче да нормалан УЗ налаз дојки не значи да не треба урадити мамографију тед а је магнетна резонанца најсензитивнија дијагностичка метода и за млађе особе може бити боља него мамографија.
Ултразвук дојки као и мамографију, по правилу треба да ради радиолог који се бави овом дијагностиком, а не гинеколог. Радиолози који су обучени за преглед дојке у домовима здравља могу адекватно да ураде тај преглед – каже др Драгана Ђилас.
А. Б.