EVO KADA SE U NOVOM SADU ODRŽAVA SENOLOŠKI KONGRES Sve o lečenju, dijagnostici i podršci obolelima od karcinoma dojke
Vodeći medicinski stručnjaci, istraživači i predstavnici pacijenata iz regiona okupiće se 27. i 28. septembra na Četvrtom srpskom senološkom kongresu u zgradi Rektorata Univerzitet u Novom Sadu.
Kongres učesnicima pruža jedinstvenu priliku za razmenu najnovijih saznanja u lečenju, dijagnostici i podršci obolelima od karcinoma dojke.
Pored stručnjaka iz oblasti patologije, onkologije, hirurgije, radiologije i drugih grana medicine, skupu prisustvuju i članovi udruženja pacijenata lečenih od karcinoma dojke.
Kako navode organizatori skupa, cilj kongresa je osnaživanje saradnje između zdravstvenih profesionalaca i pacijenata, sa naglaskom na unapređenje terapija, brige i kvaliteta života obolelih. Biće predstavljene inovacije u oblasti dijagnostike i lečenja karcinoma dojke, uključujući napredne terapijske pristupe i personalizovanu medicinu. Predavanja će, osim eminetnih domaćih stručnjaka držati i uvaženi profesori radiologije i patologije iz Nemačke, koji spadaju u najpriznatije predavače na svetskim kongresima, a sada su prvi put u prilici da svoja znanja prenesu i u našoj zemlji.
- Ovaj kongres nije samo prilika za stručno usavršavanje, već i za razmenu iskustava sa pacijentima, čime gradimo zajednički put ka boljem razumevanju i lečenju karcinoma dojke - kaže predsednik organizacionog odbora Kongresa i predsednik Senološkog udruženja Srbije dr Dragana Đilas. - Pozivamo sve lekare, psihologe i psihoterapeute koji se bave dijagnostikom, lečenjem i podrškom pacijentima obolelim od karcinoma dojke da uzmu učešće u ovom značajnom skupu.
Prema rečima dr Đilas, žene prvi UZ treba da rade sa 30 godina, osim u koliko pre toga nisu postojali problemi sa dojkama, a prvu mamografiju između 40 i 45 godine , osim ako lekar ne traži ranije zbog sumnjivih promena u dojkama. Mamografija se posle 50-te godine radi na dve do tri godine, a između se radi ultrazvuk.
Ona ističe da normalan UZ nalaz dojki ne znači da ne treba uraditi mamografiju ted a je magnetna rezonanca najsenzitivnija dijagnostička metoda i za mlađe osobe može biti bolja nego mamografija.
Ultrazvuk dojki kao i mamografiju, po pravilu treba da radi radiolog koji se bavi ovom dijagnostikom, a ne ginekolog. Radiolozi koji su obučeni za pregled dojke u domovima zdravlja mogu adekvatno da urade taj pregled – kaže dr Dragana Đilas.
A. B.