clear sky
19°C
21.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДЕTE ДОБИЛO НАПАД ПАНИКЕ НАКОН ИГРАЊА ПОПУЛАРНЕ ИГРИЦЕ Деца постају зависна, родитељи узнемирени и забринути

19.04.2025. 10:34 10:47
Пише:
Извор:
СрбијаДанас/Дневник
1
Фото: Canva

Истраживање за које су стручњаци рекли да је “дубоко узнемирујуће” открило је колико је лако деци да наиђу на неприкладан садржај и да без надзора комуницирају са одраслима на гејминг платформи “Роблокс”.

До тога је дошло након што су родитељи изразили озбиљну забринутост због тога што им деца постају зависна, гледају трауматичне садржаје и контактирају их непознати људи на овом веома популарном сајту и апликацији.

Из “Роблокса” су признали да деца која користе платформу могу да буду изложена штетном садржају и “лошим актерима”, али да “десетине милиона људи имају позитивно и безбедно искуство” на платформи сваког дана. Истакли су да интензивно раде на решавању овог проблема, али да је потребна сарадња читаве индустрије и интервенција владе, пише “Гардијан”.

"Откривено је нешто дубоко узнемирујуће"

Платформа себе описује као “ултимативни виртуелни универзум” и садржи милионе игара и интерактивних окружења, познатих под заједничким именом као "искуства". Део садржаја развија “Роблокс”, али велики део генеришу корисници.

Платформа је у 2024. имала преко 85 милиона активних корисника дневно, од којих се процењује да је 40% млађе од 13 година.

Међутим, стручњаци за дигитално понашање из агенције “Ривилинг ријалити” открили су “нешто дубоко узнемирујуће... забрињавајући несклад између дечјег пријатељског изгледа Роблокса и стварности онога што деца доживљавају на платформи”, наводи “Гардијан” који је имао увид у њихову истрагу.

Фиктивни налози

Агенција је направила неколико налога на “Роблоксу”, региструјући их на фиктивне кориснике узраста пет, девет, 10, 13 и преко 40 година. Налози су међусобно комуницирали, без интеракције са корисницима ван експеримента, како би се осигурало да понашање аватара није ни на који начин утицало споља.

Извештај је открио да су деца млађа од пет година била у могућности да комуницирају са одраслима док су играла игрице на платформи, и нађени су примери интеракције између одраслих и деце без ефикасне провере старости.

До тога је дошло иако је “Роблокс” прошлог новембра променио своје поставке тако да налози који припадају млађима од 13 година више не могу директно да шаљу поруке другим корисницима ван игара или “искустава”, већ имају приступ само јавним порукама.

Шта су видела деца?

Извештај је такође открио да аватар који припада налогу 10-годишњака може да приступи “веома сугестивним окружењима”. То је укључивало хотелски простор у којем су могли да виде женског аватара са мрежастим чарапама како се окреће на кревету и друге аватаре који леже један на другом у се*суално сугестивним позама, као и простор за јавно купатило где су ликови уринирали.

Истраживачи су такође открили да је пробни аватар регистрован на одраслу особу могао да тражи “Снепчет” детаље од пробног аватара старог пет година користећи слабо кодирани језик. Иако “Роблокс” наводи да су поруке у чету унутар игре подвргнут уграђеним филтерима и модерацији, извештај наводи да је ово пример како се такве мере могу лако заобићи, стварајући прилике за предаторско понашање.

Приче које су родитељи поделили укључују ону о 10-годишњем дечаку којег је “врбовала” одрасла особа коју је упознао на платформи, као и ону о девојчици (9) која је почела да има нападе панике након што је видела се*суални садржај док је играла игре.

- Нове безбедносне функције које је “Роблокс” најавио прошле недеље нису довољне. Деца и даље могу да разговарају са странцима који нису на њиховој листи пријатеља, а са шест милиона искустава (на платформи), често са нетачним описима и оценама, како се од родитеља може очекивати да модерирају? – упитао је Дејмон Де Ајоно, директор истраживања у агенцији “Ривилинг ријалити”.

Србија Данас

 

Извор:
СрбијаДанас/Дневник
Пише:
Пошаљите коментар