УНХЦР: Пандемија короне погоршала страдање избеглица
ЖЕНЕВА: Пандемија корона вируса погоршала је страдање људи који беже од ратова, сукоба и прогона, док се државе боре да заштите своје становништво и привреде, основним нормама избегличког и људских права прети опасност, саопштио је УНХЦР.
На испиту су кључни принципи заштите избеглица, али људима који су приморани да беже од сукоба и прогона не би требало ускратити безбедност и заштиту под изговором реаговања на вирус, а не смеју бити ни последица таквог реаговања,” рекао је Филипо Гранди, високи комесар УН за избеглице.
Обезбеђење јавног здравља и заштита избеглица не искључују једно друго, анвео је он и додао да се одавно признати избеглички закони могу поштовати и у ситуацијама док владе усвајају строге мере да би заштитиле јавно здравље, укључујући и мере које се предузимају на границама.
УНХЦР процењује да је до сада 167 земаља потпуно или делимично затворило своје границе да би спречило ширење вируса, а да најмање 57 земаља не прави изузетак када су у питању особе које траже азил.
Док се у многим деловима света настављају ратови и насиље, такве мере практично суспендују право људи да траже азил. Они који су у потрази за сигурношћу и склоништем бивају одбијени на копненим границама или на мору и враћени или пребачени у друге земље у којима постоји озбиљна претња по њихове животе или слободу.
УНХЦР позива државе да управљају рестрикцијама на границама на начин који, такође, обезбеђује поштовање међународних људских права и стандарда заштите избеглица, укључујући и путем карантина и здравствених прегледа.
УНХЦР уважава и снажно подржава напоре власти Републике Србије да осигурају да ниједна избеглица нити тражилац азила не буду инфицирани вирусом.
Агенција је, такође, спремна да помогне Влади да успостави све неопходне здравствене мере потребне за настављање регистрације захтева за азил и азилних процедура, укључујући и делотворан приступ особама којима је потребна међународна заштита, у складу са домаћим и међународним правом.
Нажалост, неки тражиоци азила и избеглице, укључујући и многу децу и даље бораве заједно са мигрантима у густо насељеним колективним центрима.
Услед тога, многи тражиоци азила изгубили су посао у српским предузећима, а њихова деца не могу да прате часове на даљину које држе локалне школе.
Као у Грчкој и у другим земљама, УНХЦР је спреман да подржи Србију да тражиоцима азила и непраћеној и деци одвојеној у путу обезбеди безбеднији алтернативни смештај.
Док је приступе могуће прилагодити данашњој релалности, право на азил може и мора бити поштовано чак и за време ове глобалне кризе јавног здравља, рекао је Гранди.
У супротном прети опасност од подривања начела, закона и политика људских права пресудних за заштиту избеглица којима је очајнички потребна сигурност, а за чије ће поновно успостављање бити потребно много година, истако је он.