Тужиоци траже смртну казну за нападача који је убио 10 Афроамериканаца у Бафалу
БАФАЛО: Федерални тужиоци су данас саопштили да ће тражити да бели супремациста који је убио 10-оро Афроамериканаца у једној продавници у Бафалу буде осуђен на смртну казну.
Пејтон Гендрон (20) већ служи доживотну казну затвора, без права на условни отпуст, након што је признао кривицу по државним оптужбама за убиство и домаћи тероризам мотивисан мржњом због напада 2022. године, пренео је Глас Америке.
Држава Њујорк нема смртну казну, али је Секретаријат за правосуђе имао право да је затражи у одвојеном случају против Гендрона, против којег је подигнута и федерална оптужница за злочин из мржње.
У допису, у којем је најавила одлуку да ће тражити смртну казну, тужитељка за западни Њујорк Трини Рос је као разлог за тај потез навела детаљно планирање пуцњаве, укључујући и избор локације - продавницу у претежно црначкој четврти у Бафалу.
Рос је истакла да је циљ био да се "максимално повећа број црначких жртава".
Породице жртава имале су различите ставове о томе да ли би тужиоци требало да траже смртну казну.
Марк Тели, чија је мајка, 63-годишња Џералдин, убијена у нападу, рекао је да није разочаран одлуком тужиоца, иако би волио да Гендрон проведе цео живот иза решетака.
“Био бих задовољнији да је провео остатак живота у затвору, окружен популацијом коју је покушавао да убије", рекао је Тели.
Гендронова адвокатица Соња Зоглин рекла је да је дубоко разочарана одлуком владе да тражи смртну казну и напоменула да је њен клијент имао 18 година у време пуцњаве.
"Уместо дуге и трауматичне смртне казне, боље би било да је федерална влада уложила напоре у борбу против снага које су омогућиле овај ужасни злочин, укључујући лак приступ смртоносном оружју и неуспех друштвених мрежа да сузбију реторику мржње која се шири на интернету", навела је Зоглин у саопштењу.
Гувернерка Њујорка Кети Хокал рекла је да подржава одлуку владе и да су жртве биле мете због расе.
Од избора председника Џозефа Бајдена, који је против смртне казне, федерални случајеви у којима је та казна тражена били су ретки.
Ово је први пут да је секретар за правосуђе Мерик Гарланд одобрио да се у новом случају тражи смртна казна.
Под његовим лидерством, Секретаријат за правосуђе дозволио је да се изврше две смртне казне, док се од тога одустало у више од 24 случаја.