Саудијска Арабија - Вирус потреса темеље државе
Саудијска Арабија је пандемијом корона вируса вишеструко погођена. С једне стране се мора носити са наглим растом броја инфицираних и глобалним падом цена нафте, а с друге стране јој прети повратак ултраконзервативних вехабија, оцењује DW.
Саудијска Арабија се бори са корона кризом и тако што је са другим земљама чланицама ОПЕК-а постигла договор о драстичном смањењу производње нафте. У мају и јуну производња би требало да се смањи за 10 одст. Реч је о највећем смањењу до сада.
Упркос томе, државе ОПЕК-а имају потешкоћа са продајом нафте. Глобална потрошња је опала чак и до 30 одсто, а резерве нафте својим власницима стварају трошкове.
Криза изазвана падом цена нафте долази у тренутку када се Саудијска Арабија суочава са наглим порастом броја инфицираних корона вирусом. Међу инфицираним је и, како је известио Њујорк тајмс, 150 чланова краљевске породице и то би могао бити разлог за врло рано увођење ограничења слободе кретања.
Ипак, ширење вируса није заустављено, а као најопаснија жаришта важе скучени и густо насељени смештаји у којима живи и до девет милиона радника из страних земаља.
Неке саудијске фирме су их отпустиле, без икакве накнаде. Слично је стање са страним радницима и у другим заливским земљама. Према наводима Међународне организације рада, у тим државама живи око 35 милиона радника на привременом раду и они можда имају важну улогу у могућем ширењу вируса.
Дојче веле указује да пандемија доводи у питање и унутрашњеполитички курс принца Мохамеда бин Салмана, јер вехабије сада поново имају велику пажњу јавности.
Својом „Визијом 2030", амбициозним програмом чији је циљ да се краљевина на време припреми за еру у којој приходи од нафте неће бити тако обилни, престолонаследник је био потиснуо утицај те ултраконзервативне форме сунитског ислама.
Осим тога, чини се да је принц свестан тога да према вехабизму у иностранству постоји огромна задршка, посебно у западним земљама, које су важни трговински партнери краљевине.
Имиџ модерне, отворене земље приликом изградње и продубљивања трговинских, али и политичких и културних веза са Западом није за потцењивање. Тако је од сада у овој земљи укинута казна - бичевање. Судије су навеле да се досадашња пракса може заменити затвором, новчаном казном или обавезним јавно корисним радом.
Али, у време када се веома велики број грађана осећа несигурно због пандемије, вехабијске вође су поново нашле пут до људи. Тако, на пример, они у кратким видео снимцима владиних служби, они охрабрују становништво да се придржавају правила држања дистанце, наводи Дојче веле.