Путин: Разматра се међународна резервна валута БРИКС-а
МОСКВА: У току је разматрање о креирању међународне резервне валуте земаља чланица БРИКС-а, саопштио је данас руски председник Владимир Путин у поздравном обраћању учесницима пословног форума економске асоцијације БРИКС, коју чине Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.
„Раматра се питање стварања међународне резервне валуте на основу корпе валута наших земаља“, рекао је шеф Руске Федерације, извештава Тас с.
Путин је такође навео да је руски систем за размену финансијских порука, као алтернатива СЊИФТ-у, отворен за повезивање банака из земаља чланица БРИКС-а.
"Заједно са нашим партнерима из БРИКС-а радимо на поузданим алтернативним механизмима за међународна плаћања. Руски систем за размену финансијских порука је отворен за повезивање банака из наших пет земаља", казао је он.
Путин је додао да руски пословни кругови у координацији са пословним заједницама из земаља БРИКС-а предузимају хитне кораке на развоју транспортне инфраструктуре, прилагођавању логистичких рута и стварању нових производних ланаца.
„Желео бих да истакнем да се руска стратегија не мења - јачајући наш економски, технолошки и научни потенцијал, спремни смо за отворену сарадњу са свим фер партнерима на принципима уважавања интереса једни других, безусловне супремације међународног права и равноправност земаља и народа“, поручио је Путин.
Путин: Због потеза Запада глобални економски проблеми биће хронични
МОСКВА: Руски председник Владимир Путин изјавио је данас да ће због потеза Запада глобални економски проблеми постати хронични.
У поздравном говору на пословној конференцији земаља БРИКС-а, он је рекао да се „појачавају механизми вршења притиска на конкуренцију увођењем нових политички мотивисаних санкција изнова и изнова“, преноси агенција Tass.
„На делу је намерно раскидање односа сарадње, прекидају се транспортни и логистички ланци. Све је то супротно здравом разуму и елементарној економској логици, штети интересима предузећа у глобалним размерама и има негативан утицај на благостање становништва, у суштини, свих земаља", навео је Путин.
Руски лидер је оценио да ће као резултат свега тога, проблеми у глобалној економији постати хронични, набрајајући у том контексту смањење пословне активности, раст незапослености, мањак сировина и компоненти, погоршање проблема у обезбеђивању глобалне прехрамбене сигурности, раст цене житарица и других основних пољопривредних производа.
„Предузетници у нашим земљама (БРИКС) мораће да развијају пословање у отежаним условима пошто западни партнери занемарују основне принципе тржишне економије, слободне трговине, неповредивости приватне својине, воде суштински неодговоран макроекономски курс, укључујући покретање штампарија новца, неконтролисану емисију и гомилање необезбеђених дугова“, рекао је Путин.
Према његовим речима, руска макроекономска политика показује делотворност у условима притиска спољних санкција.
„Наша макроекономска политика се заправо показала делотворном. Успели смо да заштитимо руски финансијски систем и да кренемо са стабилизовањем ситуације у индустрији пружајући циљану социјалну подршку грађанима“, рекао је руски председник.