Петреус: Џихадисти не могу бити поражени само оружјем
изјавио је данас бивши директор ЦИА Дејвид Петреус.
Он је у интервјуу за британски ББЦ рекао да Исламска држава, коју је назвао "изванредним непријатељем", не може бити поражена само употребом силе.
"То је конвенционална војска која има и елементе побуне, али и значајне терористичке елементе", казао је генерал Петреус.
Али поредивши Исламску државу са њеним претходником, Ал Каидом у Ираку, он је изнео мишљење да је Ал Каида имала много дубље корене у Ираку и да је била бројнија од Исламске државе.
Петреусов кључни став у интервјуу био је, као и увек, да политички и војни аспекти стратегије морају ићи руку под руку.
"Не можете решити проблем екстремиста индустријске снаге само силом оружја. Морате имати и политичку компоненту", објаснио је он.
За недавни пад града Рамадија, престонице провинције Анбар, који су заузели џихадисти, пензионисани генерал је рекао да је то стратешки губитак.
"Ја верујем да ће ирачке снаге повратити Рамади за неколико недеља или пре. Али ово је велико назадовање. У таквом тренутку човек мора сагледати стратегију, побољшања која треба направити, напоре које треба повећати и знам да се то управо догађа", додао је Петреус.
На питање да ли ирачка војска уопште може победити Исламску државу, он је одговорио опрезно.
"Током побуне и годинама после тога ирачки војници су се борили и умирали за своју земљу у много већем броју него америчке и коалиционе снаге. Ми знамо да они могу да се боре. Знамо да хоће да се боре. Али бориће се само ако имају добре лидере и подршку и ако знају да ће им неко чувати леђа ако постане густо", објаснио је Петреус.
Он је био врло опрезан у погледу иранске улоге у борби против Исламске државе и каже да је Иран и даље револуционарна сила у региону.
"Ово је земља која је остварила напредак захваљујући хаосу. Она је имала користи од хаоса и подстицала је хаос да би покушала да постигне хегемонију у региону", додао је он.
Петреус сматра да САД, њихови савезници у том региону и Иран имају исти интерес да поразе Исламску државу, али да је због ширег контекста неопходан опрез у погледу тога како даље поступати у односима са Ираном.
(Танјуг)