Petreus: Džihadisti ne mogu biti poraženi samo oružjem
izjavio je danas bivši direktor CIA Dejvid Petreus.
On je u intervjuu za britanski BBC rekao da Islamska država, koju je nazvao "izvanrednim neprijateljem", ne može biti poražena samo upotrebom sile.
"To je konvencionalna vojska koja ima i elemente pobune, ali i značajne terorističke elemente", kazao je general Petreus.
Ali poredivši Islamsku državu sa njenim prethodnikom, Al Kaidom u Iraku, on je izneo mišljenje da je Al Kaida imala mnogo dublje korene u Iraku i da je bila brojnija od Islamske države.
Petreusov ključni stav u intervjuu bio je, kao i uvek, da politički i vojni aspekti strategije moraju ići ruku pod ruku.
"Ne možete rešiti problem ekstremista industrijske snage samo silom oružja. Morate imati i političku komponentu", objasnio je on.
Za nedavni pad grada Ramadija, prestonice provincije Anbar, koji su zauzeli džihadisti, penzionisani general je rekao da je to strateški gubitak.
"Ja verujem da će iračke snage povratiti Ramadi za nekoliko nedelja ili pre. Ali ovo je veliko nazadovanje. U takvom trenutku čovek mora sagledati strategiju, poboljšanja koja treba napraviti, napore koje treba povećati i znam da se to upravo događa", dodao je Petreus.
Na pitanje da li iračka vojska uopšte može pobediti Islamsku državu, on je odgovorio oprezno.
"Tokom pobune i godinama posle toga irački vojnici su se borili i umirali za svoju zemlju u mnogo većem broju nego američke i koalicione snage. Mi znamo da oni mogu da se bore. Znamo da hoće da se bore. Ali boriće se samo ako imaju dobre lidere i podršku i ako znaju da će im neko čuvati leđa ako postane gusto", objasnio je Petreus.
On je bio vrlo oprezan u pogledu iranske uloge u borbi protiv Islamske države i kaže da je Iran i dalje revolucionarna sila u regionu.
"Ovo je zemlja koja je ostvarila napredak zahvaljujući haosu. Ona je imala koristi od haosa i podsticala je haos da bi pokušala da postigne hegemoniju u regionu", dodao je on.
Petreus smatra da SAD, njihovi saveznici u tom regionu i Iran imaju isti interes da poraze Islamsku državu, ali da je zbog šireg konteksta neophodan oprez u pogledu toga kako dalje postupati u odnosima sa Iranom.
(Tanjug)